Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

                                                          

Szkoła Podstawowa

im. Ks. Antoniego Peplińskiego

w Studzienicach

ul. Brzozowa 7, 77-143 Studzienice

 

Statut

Załącznik nr 1 do uchwały nr 12/2017/2018
Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej
im. Ks. A. Peplińskiego w Studzienicach
z dnia 28 listopada 2017 r.

(nowelizacja z dnia 31.08.2022  r., obowiązuje  od dnia 01 września 2022 roku)

 

 

 

 

 

STATUT

Szkoły Podstawowej

im. Ks. Antoniego Peplińskiego

w Studzienicach

 

                                                                                                                        Zadaniem naszej szkoły jest przede wszystkim wprowadzenie uczniów w świat wiedzy, dbanie o ich harmonijny rozwój intelektualny, etyczny, emocjonalny, społeczny i fizyczny. W realizacji tych zadań wielką pomocą jest postać naszego Patrona – ludowego twórcy, księdza Antoniego Peplińskiego. To on poprzez swoją twórczość i działalność lokalną uczył umiłowania małej ojczyzny, kultywowania tradycji i zdolności do poświęceń. Dzięki temu możemy kształtować i przygotowywać młodego człowieka do wypełniania obowiązków rodzinnych i obywatelskich w oparciu o zasady tolerancji, solidarności i sprawiedliwości.

 

Rozdział 1

Podstawowe informacje o szkole

 

§  1.

  1. Ilekroć w statucie jest mowa o:
  1. ustawie – należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082 ze zm.);
  2. szkole – należy przez to rozumieć Szkołę Podstawową im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach;
  3. organie prowadzącym szkołę – należy przez to rozumieć Gminę Studzienice;
  4. dyrektorze – należy przez to rozumieć dyrektora Szkoły Podstawowej im.  Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach ;
  5. nauczycielu – należy przez to rozumieć wychowawcę i innego pracownika pedagogicznego Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Peplińskiego w  Studzienicach;
  6. pracowniku niepedagogicznym – należy przez to rozumieć pracownika Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach niebędącego nauczycielem;
  7. uczniu – należy przez to rozumieć ucznia lub dziecko w oddziale przedszkolnym Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach;
  8. rodzicach – należy przez to rozumieć rodziców lub opiekunów prawnych uczniów Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach;
  9. statucie – należy przez to rozumieć Statut Szkoły Podstawowej im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach;
  10. radzie pedagogicznej – należy przez to rozumieć organ Szkoły Podstawowej im.  Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach, w zakresie realizacji jej zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki, o jakim jest mowa w art. 69 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe.

 

§  2.

  1. Pełna nazwa szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa im. Ks. Antoniego Peplińskiego w Studzienicach, zwana dalej szkołą.
  1. Skrót nazwy szkoły brzmi: Szkoła Podstawowa w Studzienicach.
  2. Szkoła jest publiczną ośmioletnią szkołą podstawową, jej ukończenie umożliwia kontynuację nauki na ponadpodstawowym etapie kształcenia.
  3. Siedzibą szkoły jest budynek przy ul. Brzozowej 7 w Studzienicach.
  4. Szkoła nosi imię Ks. Antoniego Peplińskiego.
  5. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Studzienice z siedzibą w Studzienicach, a organem nadzoru pedagogicznego jest Pomorski Kurator Oświaty.
  6. Szkoła jest jednostką budżetową, której obsługę finansowo – księgową zapewnia Zespół Ekonomiczno – Administracyjny Oświaty i Kultury Gminy Studzienice z siedzibą w Studzienicach.
  7. W strukturze szkoły są oddziały przedszkolne, których organizację oraz zasady funkcjonowania, a także prawa i obowiązki dzieci do nich uczęszczających i ich rodziców oraz nauczycieli tych oddziałów i ich zadania określa rozdział 10 statutu.
  8. W strukturze szkoły do 31 sierpnia 2019 r. są klasy gimnazjalne, których organizację oraz zasady funkcjonowania, a także prawa i obowiązki oraz zasady oceniania uczniów tych klas, jak również prawa i obowiązki rodziców tych uczniów oraz nauczycieli tych klas i ich zadania, określa rozdział 11 statutu.
  9.  Do uczniów i rodziców oddziałów, o których mowa w ust. 8 i 9, mają zastosowanie odpowiednio rozdziały 10 i 11 statutu, a w zakresie tam nieuregulowanym należy stosować odpowiednio zapisy pozostałych rozdziałów statutu.
  10.  Rekrutację uczniów do szkoły regulują odrębne przepisy.

 

§  3.

Ustalona nazwa szkoły jest używana w pełnym brzmieniu, na pieczęciach może być użyty czytelny skrót nazwy.

 

§ 4.

  1. Zgodę na działalność organizacji harcerskich czy stowarzyszeń na terenie szkoły wyraża – po uzyskaniu pozytywnej opinii rady pedagogicznej i rady rodziców – dyrektor, który uzgadnia zakres, zasady i warunki tej działalności.
  1. Szkoła ma charakter apolityczny i na jej terenie nie mogą prowadzić działalności partie i organizacje polityczne.

 

Rozdział 2

Cele i zadania szkoły

 

§  5.

  1. Celem       szkoły jest rozwój uczniów, kształcenie różnorodnych umiejętności, które pozwalają zdobywać wiedzę i umiejętność wykorzystania jej w życiu codziennym, rozwijania kreatywności uczniów i przyjmowania postawy do jej uzupełniania i efektywnego wykorzystania przez całe życie.
  2. Szkoła ma pomóc przygotować uczniów do nauki na kolejnym etapie kształcenia, kształtować postawę patriotyczną i poczucie przynależności do lokalnej wspólnoty oraz regionu.
  3. Do zadań szkoły należy w szczególności:
  1. pełna realizacja programów  nauczania, dostosowując treści, metody i organizację poszczególnych zajęć do możliwości psychofizycznych uczniów; 
  2. promowanie zdrowego stylu życia i  przeciwdziałanie współczesnym zagrożeniom w ramach realizacji programu wychowawczo-profilaktycznego;
  3. organizowanie zgodnie z potrzebami uczniów  nauki religii, etyki oraz  zajęć przygotowujących do życia w rodzinie;
  4. organizowanie nauki języka polskiego dla uczniów przybywających z zagranicy;
  5. umożliwianie uczniom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej;
  6. udzielanie uczniom, rodzicom i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  7. organizowanie kształcenia specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością, zagrożonych niedostosowaniem społecznym lub niedostosowanych społecznie;
  8. umożliwienie uczniom rozwijanie zainteresowań i uzdolnień;
  9. organizowanie indywidualnego programu lub toku nauki dla uczniów o szczególnych uzdolnieniach;
  10. udzielanie pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
  11. organizowanie opieki nad uczniami pozostającymi pod opieką szkoły ze względu na czas pracy rodziców;
  12. zapewnienie możliwości korzystania z pomieszczeń do nauki z niezbędnym wyposażeniem, biblioteki i urządzeń sportowych, pracowni komputerowych                        z dostępem do Internetu;
  13. zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć szkolnych z uwzględnieniem zasad promocji zdrowego stylu życia.
  14. kultywowanie rodzimych tradycji, propagowanie twórczości kaszubskiej.
  1. Zasady udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej określają odrębne przepisy.
  2. Szkoła, za pośrednictwem pedagoga szkolnego oraz doradcy zawodowego, współdziała z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi i prowadzi zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia.
  3. Szkoła współpracuje również z innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, a w szczególności z: policją, strażą pożarną, władzami lokalnymi i samorządowymi, sądem rodzinnym. Współpraca ta jest organizowana za pośrednictwem nauczycieli wymienionych w ust. 4, wychowawców, a także w miarę potrzeb, nauczycieli poszczególnych zajęć.
     
  4. Szkoła tworzy pozytywnie oddziaływujące środowisko wychowawcze zgodnie ze szkolnym programem wychowawczo-profilaktycznym, uchwalanym przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną szkoły.
  5. W zakresie wolontariatu szkoła:
  1. prowadzi działania promujące ideę wolontariatu wśród uczniów;
  2. stwarza uczniom możliwości podejmowania działań wolontariatu organizowanych przez organizacje, stowarzyszenia, itp. działające poza szkołą na podstawie zawartych porozumień lub umów również na terenie szkoły;
  3. może organizować własne działania w zakresie wolontariatu i włączać w nie uczniów.
  1. Działania, o których mowa w ust. 8 pkt 2 i 3 wymagają pisemnej zgody rodziców ucznia.
  2.  Szkoła podstawowa umożliwia uczniom na zasadach określonych innymi przepisami naukę języka kaszubskiego w celu podtrzymywania tożsamości etnicznej.
  3.  Szkoła zapewnia uczniom dostęp do Internetu oraz podejmuje działania zabezpieczające przed dostępem do treści, które mogą stanowić zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju poprzez instalowanie oprogramowania zabezpieczającego.
  4.  Każdy nauczyciel w ramach tzw. zajęć statutowych będzie zobowiązany do dostępności w szkole w wymiarze określonym w ustawie.

 

§ 6.

  1. Uczniowie niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele polscy, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw, korzystają z nauki i opieki na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
  2. Uczniowie należący do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, korzystają z zajęć umożliwiających podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej, na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
  3. Uczniom niebędącym obywatelami polskimi oraz uczniom należącym do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym,  szkoła zapewnia integrację ze środowiskiem szkolnym, w tym w pokonaniu trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego.
  4. Szkoła ma obowiązek organizacji kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy oraz zapewnienia im opieki.

 

§ 7.

  1. Szkoła organizuje zajęcia  religii i etyki.
  2. Podstawą udziału ucznia w zajęciach z religii oraz etyki  jest życzenie wyrażone                       przez rodzica lub pełnoletniego ucznia w formie pisemnego oświadczenia.
  3. Życzenie udziału w zajęciach z religii oraz etyki raz wyrażone nie musi być ponawiane w kolejnym roku szkolnym, ale może być odwołane w każdym czasie.
  4. Szkoła organizuje zajęcia opiekuńcze dla uczniów nie korzystających z zajęć religii oraz etyki.
  5. Uczniowie uczęszczający na lekcje religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu umożliwienia im udziału w rekolekcjach wielkopostnych.
  6. Zasady organizacji religii i etyki określają odrębne przepisy.

 

§ 8.

  1. Dla uczniów klas IV-VIII  szkoła organizuje zajęcia wychowania  do życia w rodzinie.
  2. Udział w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy.
  3. Uczeń nie uczestniczy w zajęciach, jeżeli rodzic zgłosi pisemnie  dyrektorowi rezygnację z tych zajęć.
  4. Zasady organizacji zajęć wychowania  do życia w rodzinie określają odrębne przepisy.

 

§ 9.

  1. Uczniowi uskarżającemu się na dolegliwości zdrowotne pomocy, w miarę możliwości, udzielają pracownicy szkoły.
  2. O każdym przypadku wymagającym interwencji przedlekarskiej i lekarskiej niezwłocznie informuje się rodziców.
  3. Dyrektor w porozumieniu z radą rodziców, w drodze zarządzenia, określa tryb postępowania pracowników szkoły w przypadku konieczności kontaktowania się  z rodzicami ze względu na stan zdrowia ucznia z uwzględnieniem dokumentowania przebiegu zdarzenia.

 

 Rozdział 3

Organy szkoły oraz ich kompetencje i warunki współdziałania

 

§  10.

  1. Organami szkoły są:
  1. dyrektor;
  2. rada pedagogiczna;
  3. rada rodziców;
  4. samorząd uczniowski.
  1. Dyrektor jest nauczycielem szkoły posiadającym kompetencje i uprawnienia określone w ustawie oraz innych ustawach i przepisach wykonawczych do nich.
  1. Dyrektor jest jednoosobowym organem wykonawczym szkoły pełniącym funkcje zarządcze.
  2. Dyrektor wykonuje obowiązki, a także posiada uprawnienia określone w odrębnych przepisach dla:
  1. kierownika jednostki organizacyjnej Gminy Studzienice, którą zarządza i reprezentuje go na zewnątrz,
  2. kierownika jednostki budżetowej, w której odpowiada za całość gospodarki finansowej, w tym organizowanie zamówień publicznych,
  3. organu administracji publicznej w sprawach wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń oraz innych oddziaływań administracyjno-prawnych na podstawie odrębnych przepisów,
  4. dyrektora publicznej ośmioletniej szkoły podstawowej,
  5. organu nadzoru pedagogicznego dla szkoły.
  1. Dyrektor w wykonaniu kompetencji wymienionych w pkt 2, dąży do zapewnienia wysokiej jakości pracy szkoły  i realizacji przypisanych jej zadań.
  2. W przypadku nieobecności w pracy dyrektora, jego uprawnienia i obowiązki przejmuje wicedyrektor.
  3. Wicedyrektor podpisuje dokumenty w zastępstwie lub z upoważnienia dyrektora, używając własnej pieczątki o treści „Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Studzienicach”.
  4. Szczegółowy zakres zadań odpowiedzialności i uprawnień wicedyrektora  określa dyrektor.
  1. Rada pedagogiczna jest organem kolegialnym, utworzonym zgodnie z art. 69 ust. 1 ustawy, posiadającym kompetencje i uprawnienia określone w ustawie oraz innych przepisach i działającym na podstawie ustalonego przez siebie regulaminu.
  1. Rada pedagogiczna działa poprzez zebrania ogółu oraz zespoły nauczycieli powołane przez dyrektora na podstawie odrębnych przepisów.
  2. Rada pedagogiczna działa na podstawie „Regulaminu Rady Pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Studzienicach”, który określa:
  1. organizację zebrań ogółu i zespołów nauczycieli,
  2. sposób powiadomienia członków rady pedagogicznej o terminie i porządku zebrania,
  3. sposób dokumentowania działań rady pedagogicznej i zespołów,
  4. wykaz stałych zespołów nauczycieli,
  5. sposób głosowania w tym wykaz spraw, w których przeprowadza się głosowanie tajne,
  6. rada pedagogiczna wyraża swoją wolę w formie uchwał.
  1. Rada rodziców jest organem szkoły powołanym na podstawie art. 83 ustawy, posiadającym uprawnienia i kompetencje określone w art. 84 ustawy i innych przepisach.
  1. Rada rodziców jest kolegialnym organem szkoły, reprezentującym ogół rodziców w danym roku szkolnym.
  2. Reprezentantami rodziców poszczególnych klas są rady oddziałowe rodziców. W zarządzie rady rodziców winni być reprezentowani przedstawiciele wszystkich etapów kształcenia tj.: oddziałów przedszkolnych, klas 1-3, klas 4-8.
  3. Rada rodziców działa na podstawie „Regulaminu Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w  Studzienicach”, który określa:
  1. wewnętrzną strukturę rady rodziców oraz tryb jej pracy,
  2. szczegółowy sposób przeprowadzania wyborów do rad oddziałowych i rady rodziców,
  3. zasady gromadzenia, przechowywania i wydatkowania funduszy przeznaczonych na wspieranie działalności statutowej szkoły,
  4. sposób głosowania, w tym wykaz spraw w których przeprowadza się głosowanie tajne.
  1. Rada rodziców tworzy warunki współdziałania rodziców z nauczycielami w realizacji statutowych zadań szkoły.
  2. Rada rodziców  jest współorganizatorem święta szkoły i innych uroczystości oraz przyznaje uczniom nagrody książkowe za szczególne osiągnięcia.
  3. Rada rodziców z własnej inicjatywy lub na wniosek grupy rodziców występuje                                z wnioskiem do dyrektora, we wszystkich sprawach szkoły.
  4. Szkoła zapewnia radzie rodziców wyposażenie niezbędne do dokumentowania jej działania oraz miejsce na stronie internetowej szkoły.
  5. Dokumentacja działania rady rodziców jest przechowywana w szkole. Wgląd w dokumentację rady rodziców odbywa się w obecności przedstawiciela rady rodziców.
  1.  Samorząd uczniowski jest organem szkoły powołanym i posiadającym uprawnienia określone w art. 85 ustawy.
  1. Samorząd uczniowski jest kolegialnym organem szkoły reprezentującym ogół uczniów w danym roku szkolnym.
  2. Organami i reprezentantami uczniów w danym roku szkolnym są przedstawiciele klas.
  3. Samorząd uczniowski działa na podstawie „ Regulaminu Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Studzienicach”, który określa:
  1. zasady wybierania i działania  organów samorządu uczniowskiego,
  2. sytuacje w których można odwołać ucznia z pełnionej funkcji w samorządzie uczniowskim,
  3. sposoby dokumentowania pracy samorządu uczniowskiego,
  4. tryb podejmowania inicjatyw przez samorząd uczniowski i samorządy oddziałowe.
  1. Samorząd uczniowski stoi na straży przestrzegania praw uczniów w szkole oraz tworzy warunki ich współdziałania z nauczycielami i rodzicami.
  2. Samorząd uczniowski  inicjuje działania służące  wsparciu uczniów i rozwiązywaniu ich problemów.
  3. Samorząd uczniowski z własnej inicjatywy lub na wniosek grupy uczniów, może przedstawiać dyrektorowi szkoły wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.
  4. Szczegółowe prawa samorządu uczniowskiego określa ustawa.
  5. Samorząd uczniowski działa pod opieką nauczyciela – opiekuna samorządu uczniowskiego.
  6. Opiekuna samorządu uczniowskiego powołuje rada pedagogiczna.
  1. Organy szkoły działają samodzielnie na podstawie i w granicach prawa.
  2. Działalność organów szkoły jest jawna o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
  3. Organy tworzą warunki do współpracy opartej na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
  4. Dyrektor w drodze zarządzenia określa zasady przekazywania informacji pomiędzy  organami szkoły z uwzględnieniem sposobu wewnątrzszkolnego publikowania uchwał organów kolegialnych szkoły, o ile ich treść jest jawna.

 

 

§ 11.

  1. W celu wymiany informacji i współdziałania z innymi organami szkoły dyrektor organizuje, co najmniej dwa razy w roku szkolnym, spotkania z przedstawicielami rady rodziców, samorządu uczniowskiego i radą pedagogiczną. Spotkania mogą odbywać się również na wniosek poszczególnych organów szkoły.
  1. W razie zaistnienia sporu między organami szkoły obowiązkiem tych organów jest dążenie do rozstrzygnięcia sporu na terenie szkoły. Metody i formy rozstrzygania konfliktu strony ustalają między sobą (negocjacje, mediacja, arbitraż).
  2. Organy uczestniczące w negocjacjach zobowiązane są do sporządzenia protokołu ze  spotkania mediacyjnego, który podpisują osoby upoważnione do negocjacji. Protokół zawiera ustalenia z mediacji, a w przypadku gdy mediacje nie przyniosły ostatecznego rozstrzygnięcia, protokół zawiera także zdania odrębne.
  3. Protokół o którym mowa w ust. 3 sporządza się w co najmniej trzech egzemplarzach i podpisują go osoby upoważnione do udziału w negocjacjach. Protokoły przekazuje się do dokumentacji organów biorących udział w negocjacji, a jeden egzemplarz do wiadomości dyrektora szkoły.
  4. Sprawy sporne między organami szkoły, innymi niż dyrektor szkoły, rozstrzyga dyrektor szkoły.
  5. Dyrektor rozpatrując sprawy sporne pomiędzy organami, w drodze zarządzenia powołuje  komisję składającą się z trzech przedstawicieli rady pedagogicznej i trzech przedstawicieli  rady rodziców, wskazując jej  termin oraz zakres rozpatrzenia spraw.
  6. Komisja o której mowa w ust. 5 ma prawo wglądu do dokumentacji potrzebnej do ustalenia stanu faktycznego w sprawie oraz do przesłuchiwania świadków mających istotne wiadomości w sprawie.
  7. Ustalenia komisji w postaci raportu przekazywane są do dyrektora szkoły.
  8. Dyrektor szkoły na wniosek organu będącego w sporze  występuje do organu wykonawczego organu prowadzącego o wskazanie mediatora.
  9.  Jeżeli dyrektor nie jest stroną w sprawie, przyjmuje rolę arbitra. Decyzja dyrektora podjęta po rozpatrzeniu sprawy jest ostateczna.
  10.  W przypadku, gdy dyrektor jest stroną konfliktu, to arbitrem jest osoba z zewnątrz, zaakceptowana przez strony konfliktu (posiada kompetencje w materii sporu). Decyzja arbitra jest ostateczna.
  11.  Ustalenia arbitra przekazywane są do organu wykonawczego organu prowadzącego.
  12.  Arbitrem rozstrzygnięcia po zakończeniu mediacji jest organ wykonawczy organu prowadzącego.

Rozdział 4

Organizacja szkoły

 

§  12.

  1. Szkoła daje wykształcenie podstawowe z możliwością uzyskania przez ucznia zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Absolwenci mogą kontynuować naukę w szkołach ponadpodstawowych, o których mowa w art. 18 ust. 1 pkt lit. a-d ustawy.
  2. Szkoła, na podstawie decyzji rady pedagogicznej, ma prawo realizować pod opieką jednostki naukowej eksperyment pedagogiczny, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

 

§  13.

  1. W szkole tworzy się stanowisko wicedyrektora zgodnie z ustawą.
  1. Wicedyrektor wykonuje wyznaczone przez dyrektora zadania sprawując nadzór pedagogiczny w powierzonym mu zakresie i kontrolując realizację zadań przez wskazanych nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.
  1. W czasie, gdy dyrektor szkoły nie może pełnić obowiązków służbowych, zastępstwo wicedyrektora rozciąga się na wszystkie kompetencje i zadania dyrektora, które wymagają wykonania w czasie jego nieobecności.

 

§  14.

Przebieg nauczania i wychowania uczniów szkoły podstawowej jest dokumentowany w dzienniku elektronicznym, a zasady prowadzenia dokumentacji określają obowiązujące przepisy oraz wydane na ich podstawie zarządzenia dyrektora.

 

§ 15.

  1. Organizacja roku szkolnego oraz zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów opierają się na przepisach ustawy w tym zakresie.
  1. Klasyfikacja śródroczna jest przeprowadzana raz w roku w drugiej połowie stycznia.
  2. Organizację obowiązkowych i dodatkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych określa tygodniowy rozkład zajęć, ustalany przez dyrektora na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego, z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy.
  1. Zajęcia w szkole są prowadzone w formie:
  1. zajęć lekcyjnych w tym zajęć międzyklasowych lub międzyoddziałowych;
  2. zajęć pozalekcyjnych.
  1. Czas trwania zajęć, o których mowa w ust. 4 pkt 1, wynosi 45 minut, zaś przerwy międzylekcyjne trwają 10 minut, 25 minut (po czwartej godzinie lekcyjnej)i 5 minut (po siódmej godzinie lekcyjnej).
  1. Czas trwania zajęć, o którym mowa w ust. 5, może sporadycznie, w uzasadnionych przypadkach, zostać w drodze decyzji dyrektora:
  1. skrócony – do 30 minut, lub
  2. wydłużony – do 60 minut

     z zachowaniem tygodniowego wymiaru obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

  1. W uzasadnionych przypadkach dyrektor może ustalić inny czas trwania przerw międzylekcyjnych, w granicach od 5 do 30 minut, tak, aby przerwy krótsze niż 10 minut i dłuższe niż 15 minut występowały co najwyżej 2 razy w ciągu dnia.
  1. Zajęcia pozalekcyjne są organizowane z uwzględnieniem zainteresowań i potrzeb rozwojowych uczniów.
  1. Organizację zajęć pozalekcyjnych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, zatwierdza dyrektor.

§  16.

Wybór podręczników oraz programów nauczania dokonany przez nauczycieli i sposób ich dopuszczania do użytku w szkole określają odrębne przepisy.

 

§  17.

  1. W szkole działają zespoły nauczycieli powoływane na czas określony lub nieokreślony przez dyrektora.
  1. Pracą zespołu kieruje przewodniczący powołany przez dyrektora na wniosek zespołu.
  2. Zespoły pracują zgodnie z opracowanymi przez siebie planami i zadaniami do realizacji w  danym roku szkolnym. Zespół przedstawia radzie pedagogicznej sprawozdanie ze swojej działalności podczas ostatniego zebrania w danym roku szkolnym, zawierające wnioski i  rekomendacje.

 

  •  18.
  1. Dyrektor powierza opiekę wychowawczą nad każdym oddziałem jednemu z nauczycieli zwanemu dalej wychowawcą.
  1. Wychowawstwo powierza się na cały etap edukacyjny danego oddziału w szkole, chyba że  przyczyny niezależne od dyrektora staną się powodem zmiany wychowawcy.
  1. Zmiana wychowawcy, poza przyczynami, o jakich mowa w ust. 2, może nastąpić:
  1. na wniosek wychowawcy zaaprobowany przez dyrektora;
  2. na pisemny, umotywowany, wspólny wniosek rodziców, podpisany przez 2/3 ogółu rodziców danego oddziału, zaaprobowany przez dyrektora.

 

§ 19.

  1. Szkoła zapewnia odrębny tryb zajęć dla uczniów o specyficznych potrzebach rozwojowych, przez organizację indywidualnego nauczania lub indywidualnego toku nauki na zasadach określonych w ustawie.
  1. Dyrektor, w szczególnych przypadkach określonych przepisami prawa, może zwolnić ucznia, na podstawie orzeczenia lekarskiego, z drugiego obowiązkowego języka obcego.

 

§ 20.

Szkoła, za pośrednictwem pedagoga i innych zatrudnionych specjalistów otacza opieką uczniów, którym z przyczyn rozwojowych, rodzinnych lub losowych potrzebna jest pomoc i wsparcie, w tym pomoc materialna.

 

§  21.

  1. Szkoła zapewnia uczniom dobrowolną oraz bezpłatną opiekę i pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
  1. Do form pomocy i opieki należą:
  1. zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze;
  2. zajęcia korekcyjno-kompensacyjne;
  3. nauczanie indywidualne;
  4. indywidualna pomoc nauczyciela danego przedmiotu;
  5. porady, konsultacje, warsztaty.
  1. Szkoła udziela uczniom pomocy materialnej ze środków w planie finansowym, zgodnie z odrębnymi przepisami, o ile takie środki zostaną szkole przekazane.
  1. Szkoła może udzielać uczniom (w miarę możliwości) pomocy materialnej ze środków uzyskiwanych z innych źródeł niż ujęte w planie finansowym, zgodnie z zasadami ustalonymi w  wyniku porozumienia dyrektora z darczyńcą środków.

 

§  22.

  1. W szkole, w porozumieniu z wyższymi uczelniami, mogą być organizowane różne formy praktyk pedagogicznych dla studentów.
  2. Warunki prowadzenia praktyk, o których mowa w ust. 1, oraz zasady wynagradzania nauczycieli prowadzących te praktyki określają odrębne przepisy.
  1. Za właściwy przebieg zajęć edukacyjnych oraz pracy studenta odpowiada nauczyciel będący opiekunem studenta ze strony szkoły oraz opiekun wyznaczony przez szkołę wyższą.

 

Rozdział 4A
Organizacja nauczania, wychowania i opieki w okresie nauczania                   realizowanego zdalnie

                     § 22a.

l. Zajęcia w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych będą zawieszane w razie wystąpienia:

l) zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych,

2) temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,

3)  zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,

4)  innego nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

  1. Wprowadzono obowiązek przejścia na nauczanie zdalne w sytuacji, gdy zawieszenie zajęć zostało wprowadzone na okres dłuższy niż 2 dni. Wprowadzenie nauczania zdalnego powinno wtedy nastąpić nie później niż w 3 dniu zawieszenia. Obowiązek wprowadzenia nauki zdalnej będzie dotyczył więc nie tylko zawieszenia zajęć z powodu sytuacji epidemicznej.
  2. Dopuszcza się organizację realizacji obowiązku szkolnego w formie nauczania zdalnego z  wykorzystaniem przez nauczycieli i uczniów narzędzi internetowych zapewniających bezpieczeństwo w sieci, dziennika elektronicznego, komunikatorów oraz wszystkich dostępnych materiałów edukacyjnych, gwarantujących sprawną organizację zdalnego nauczania.
  3. Dopuszcza się korzystanie z komunikatorów oraz platform edukacyjnych umożliwiających sprawne komunikowanie się nauczyciela z uczniem.
  4. Organizacja zdalnego nauczania z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość polega na:

l) skoordynowaniu działań wszystkich nauczycieli i planowaniu zajęć w celu sprawnego przebiegu procesu nauczania/uczenia na odległość z dostosowaniem wymagań do potrzeb i  możliwości uczniów gwarantujących realizację podstawy kształcenia ogólnego;

2) nauczaniu zdalnym uwzględniającym możliwości psychofizyczne i techniczne wszystkich uczniów, które nie jest tylko nauką w trybie online, ale jest również przekazywaniem materiałów wspomagających uczenie się ucznia w domu;

3) działaniach w ramach nauczania zdalnego, które prowadzone są w oparciu m.in. o materiały edukacyjne na sprawdzonych portalach edukacyjnych i stronach internetowych;

4) wykorzystywaniu w nauczaniu zdalnym następujących kanałów komunikacyjnych: poczty elektronicznej, komunikatorów ogólnodostępnych spełniających wymogi bezpieczeństwa, gwarantujących organizację lekcji online, a także wykorzystaniu telefonu do komunikacji;

5) szczególnej roli w organizacji zdalnego nauczania dziennika elektronicznego będącego potwierdzeniem obecności ucznia na zajęciach, potwierdzeniem zrealizowanych tematów lekcji nauczyciela oraz miejscem odnotowywania postępów ucznia w nauce ze szczególnym uwzględnieniem oceniania kształtującego;

6) aktywności w zdalnym nauczaniu potwierdzonej przez przesyłanie kart pracy w postaci ćwiczeń, poleceń i kilkuzdaniowych form wypowiedzi, testów i quizów oraz innych form gwarantujących aktywność ucznia;

7) z przedmiotów takich jak plastyka, technika, muzyka, wychowanie fizyczne aktywność ucznia opiera się przede wszystkim na realizacji prac i zadań o charakterze twórczym, projektowym, które są nastawione na aktywność ucznia;

8) w celu właściwej organizacji uczenia się ucznia, nauczyciel zobowiązany jest do doboru takich zadań, który gwarantowałby uczniowi realizację różnych aktywności oraz organizacji procesu uczenia się w domu.

  1. Nauczyciele i specjaliści, realizując naukę na odległość, zobowiązani są do dostosowania sposobów oraz metod pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z  indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.
  2. Sposoby realizacji zajęć:

l) Podstawowym zadaniem szkoły w realizacji jej zadań i celów statutowych w czasie zdalnego nauczania jest zapewnienie realizacji podstawy programowej w formach i terminach dostosowanych do ograniczeń nałożonych przepisami prawa w tym okresie.

2) Zajęcia obowiązkowe, określone w podstawie programowej, realizowane są zgodnie z  tygodniowym planem zajęć ustalonym przez Dyrektora szkoły na czas zdalnego nauczania.

3) Zajęcia dla uczniów odbywają się według następujących zasad:

a) lekcje i zajęcia dodatkowe są organizowane poprzez platformę Microsoft Teams lub Skype;

b) materiały do pracy dla uczniów oraz prace samodzielne uczniów przekazywane są  poprzez platformę Microsoft Teams, dziennik elektroniczny;

c) uczniowie potwierdzają swoją obecność na zajęciach poprzez zgłaszanie się na wezwanie nauczyciela w trybie głosowym lub, jeśli to możliwe, w trybie wideo oraz poprzez aktywności podejmowane podczas zajęć;

d) zajęcia odbywają się zgodnie z obowiązującym tygodniowym rozkładem zajęć.

4) Zasady bezpiecznego uczestnictwa uczniów w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:

a) uczniowie otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform;

b) nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom;

c) należy logować się przy użyciu prawdziwego imienia i nazwiska;

d) nie należy utrwalać wizerunku osób uczestniczących w zajęciach;

e) należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł.

5) Zasady bezpiecznego uczestnictwa nauczycieli w zajęciach w odniesieniu do ustalonych technologii informacyjno-komunikacyjnych są następujące:

a) nauczyciele otrzymują indywidualne loginy i hasła dostępu do wykorzystywanych platform;

b) nie należy udostępniać danych dostępowych innym osobom;

c) należy korzystać z materiałów pochodzących z bezpiecznych źródeł,

d) materiały udostępniane uczniom muszą być sprawdzone przez nauczyciela pod kątem zawartości merytorycznej i bezpieczeństwa.

6) W szczególnych przypadkach, gdy uczeń nie może z przyczyn obiektywnych skorzystać z  ustalonej formy nauczania i uczenia się, sposób realizacji podstaw programowych, oceniania oraz komunikowania się nauczycieli z uczniem i rodzicem może być ustalany indywidualnie.

7) Udział uczniów w ustalonych zajęciach on-line oraz realizacja przekazanych zdalnie przez nauczycieli zadań i prac są obowiązkowe.

8) Brak obecności ucznia na zajęciach prowadzonych on-line oraz brak aktywności ucznia w  realizacji zadań w innych formach ustalonych dla zdalnego nauczania i uczenia się, uważa się za brak realizacji obowiązku szkolnego.

8. Kształcenie zdalne w oddziale przedszkolnym:

l) Na okres organizacji nauczania w formie zdalnej zawiesza się realizację zadań opiekuńczych w formie bezpośredniej opieki nad wychowankami. Zajęcia wychowania przedszkolnego odbywać się będą w formie zdalnej dostosowanej do potrzeb i możliwości dzieci.

2) Szczegółową organizację zajęć objętych podstawą programową i programem wychowania przedszkolnego w formie zdalnej ustala Dyrektor szkoły w porozumieniu z nauczycielami wychowania przedszkolnego, po zasięgnięciu przez nich opinii rodziców dzieci uczęszczających do oddziału przedszkolnego.

3) Dla podtrzymania kontaktu i motywacji dzieci wskazana jest organizacja minimum jednych zajęć w formie spotkania on-line dla dzieci w obecności ich opiekunów.

4) Zajęcia organizowane są w sposób zapewniający bezpieczne uczestnictwo w nich dzieci, opiekunów prawnych i nauczycieli zgodnie z zasadami obowiązującymi w Szkole.

 

Rozdział 5

Organizacja pracowni i innych pomieszczeń szkolnych

 

§  23.

  1. Do realizacji celów statutowych szkoła posiada odpowiednie pomieszczenia jak:

 

  1. sale lekcyjne;
  2. pracownie:
    1. informatyczne,
    2. językową,
    3. fizyczno – chemiczną,
    4. biologiczną;
  3. plac zabaw;
  4. gabinet pedagoga i psychologa;
  5. kompleks sportowo-rekreacyjny (sala sportowa, zespół boisk).
  1. Regulaminy pracowni, placu zabaw i kompleksu sportowo-rekreacyjnego określa dyrektor.

 

§  24.

  1. Biblioteka służy realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o  regionie.
  1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy niepedagogiczni szkoły, a  także inne osoby za zgodą dyrektora.
  1. Pomieszczenia biblioteki szkolnej umożliwiają:
  1. gromadzenie i opracowywanie zbiorów: książek, czasopism i zbiorów specjalnych;
  2. udostępnianie zbiorów do domu oraz korzystanie z księgozbioru podręcznego w  bibliotece.
  1. Prowadzenie edukacji czytelniczej i medialnej.
  2. Godziny pracy biblioteki umożliwiają dostęp do jej zbiorów podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu.
  3. Organizacja biblioteki zapewnia w szczególności warunki do:
  1. rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i  pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się poprzez:
    1. gromadzenie różnorodnej literatury w postaci książkowej i na nowoczesnych nośnikach informacji oraz gromadzenie i udostępnianie podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych,
    2. organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi: pisarzami, historykami, itp.,
    3. organizowanie konkursów czytelniczych, literackich, plastycznych, itp.,
    4. przygotowywanie montaży słowno-muzycznych oraz inscenizacji utworów literackich,
    5. wykonywanie gazetek tematycznych,
    6. indywidualne rozmowy z czytelnikami i doradztwo czytelnicze;
  2. organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną poprzez gromadzenie literatury dotyczącej regionu, w którym żyjemy, obrzędów i tradycji polskich i obcych, symboli narodowych, Unii Europejskiej, savoir-vivre i  popularyzowanie tej wiedzy.
  1. Zakres współpracy biblioteki obejmuje w szczególności:
  1. z uczniami:
    1. informowanie uczniów o zasadach udostępniania zbiorów i wyszukiwania informacji na określony temat,
    2. indywidualne podejście do uczniów z uwzględnieniem uczniów zdolnych i  mających trudności w nauce,
    3. informowanie uczniów o stanie czytelnictwa,
    4. kształcenie efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi,
    5. informowanie uczniów o zaległościach;
  2. z nauczycielami i rodzicami:
    1. informowanie o nowościach książkowych i innych,
    2. współpraca w zakresie uzupełniania zbiorów,
    3. wspólne przygotowywanie imprez szkolnych;
  3. z innymi bibliotekami:
    1. wspólne organizowanie zajęć edukacyjnych,
    2. organizowanie wycieczek do innych bibliotek,
    3. wspólne organizowanie konkursów,
    4. wspólne organizowanie spotkań z ciekawymi ludźmi.
  1. Inwentaryzację księgozbioru biblioteki regulują odrębne przepisy.
  2. Szczegółowe zasady obowiązujące w bibliotece i czytelni określa regulamin wprowadzony przez dyrektora.

 

§ 25.

  1. Organizację pracy świetlicy reguluje art. 98 ust.1 pkt 25 ustawy.
  2. Dla uczniów, którzy muszą dłużej przebywać w szkole ze względu na czas pracy ich rodziców szkoła zapewnia możliwość korzystania ze świetlicy.
  3. Świetlica jest pozalekcyjną formą wychowawczo-opiekuńczej działalności szkoły. Czas pracy świetlicy określany jest corocznie w zależności od potrzeb.
  4. Zajęcia prowadzone są w oparciu o plan dydaktyczno-wychowawczy grup świetlicowych. Plany pracy grup świetlicowych są układane każdego roku i uwzględniają wiek uczniów i ich zainteresowania.
  5. Szczegółowe cele i zadania wychowawcze, które uwzględniają potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe uczniów, a także ich możliwości psychofizyczne, w tym zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zajęcia zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny oraz odrabianie lekcji ujmowane są w dzienniku zajęć świetlicy.
  6. Uczniowie uczęszczający na zajęcia zobowiązani są do przestrzegania regulaminu świetlicy określonego przez dyrektora.

§  26.

  1. Szkoła zapewnia uczniom możliwość spożycia co najmniej jednego ciepłego posiłku w stołówce szkolnej.
  2. Korzystanie ze stołówki jest odpłatne.
  3. Do korzystania z posiłków uprawnieni są:
  1.  uczniowie wnoszący opłaty indywidualne;
  2.  uczniowie, których wyżywienie finansują właściwe ośrodki pomocy społecznej;
  3.  pracownicy szkoły.
  1. Zwolnienia z całości lub części opłat określa organ prowadzący.
  2. Zasady zachowania w stołówce i korzystania z niej określa regulamin określony przez dyrektora.

 

 Rozdział 6

Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego

 

§  27.

  1. Koordynatorem doradztwa zawodowego w szkole jest nauczyciel doradca zawodowy.
  2. Zadaniem koordynatora jest m.in.:
  1. planowanie działalności informacyjno-doradczej prowadzonej przez szkołę we  współpracy z innymi nauczycielami prowadzącymi zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego w tym z  wychowawcami klas;
  2. dokonywanie systematycznej diagnozy zapotrzebowania uczniów na informacje i pomoc w  planowaniu dalszego kształcenia i kariery zawodowej;
  3. gromadzenie, aktualizacja i udostępnianie informacji edukacyjnych i zawodowych dla uczniów;
  4. wskazywanie uczniom, rodzicom i nauczycielom źródeł informacji na temat:
    1. rynku pracy oraz trendów rozwojowych zawodów i zatrudnienia,
    2. możliwości wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów w pracy,
    3. możliwości dalszego kształcenia dla uczniów z problemami emocjonalnymi i  niedostosowaniem społecznym,
    4. programów edukacyjnych Unii Europejskiej oraz porównywalności dyplomów i  certyfikatów zawodowych;
  5. prowadzenie indywidualnego doradztwa edukacyjnego i zawodowego dla uczniów i ich rodziców;
  6. prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do  świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej;
  7. wspieranie rodziców i nauczycieli w działaniach doradczych przez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, gromadzenie, udostępnianie informacji i materiałów do  pracy z uczniami;
  8. współpraca z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolne doradztwo zawodowe.

 

Rozdział 7

Zadania nauczycieli i innych pracowników szkoły

 

§  28.

  1. Nauczyciele prowadzą pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą.
  2. W celu realizacji swoich obowiązków nauczyciel jest zobowiązany przede wszystkim do  wykonywania następujących zadań:
  1. przedstawiania programu nauczania i proponowania podręczników obowiązujących uczniów;
  2. realizowania programów kształcenia oraz wychowania i opieki;
  3. właściwego doboru metod, form organizacyjnych i środków dydaktycznych w nauczaniu przydzielonych zajęć edukacyjnych;
  4. realizowania programów i planów pracy szkoły w zakresie wskazanym dla danego nauczyciela;
  5. realizowania zajęć opiekuńczych i wychowawczych uwzględniających potrzeby i  zainteresowania uczniów w przewidzianym przepisami prawa wymiarze i zakresie;
  6. wzbogacania swojego warsztatu pracy dydaktyczno-wychowawczej;
  7. wspierania, poprzez działania pedagogiczne, rozwoju psychofizycznego uczniów, ich zdolności oraz zainteresowań dostosowanych do potrzeb uczniów;
  8. udzielania pomocy uczniom w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych;
  9. bezstronnego, obiektywnego, sprawiedliwego oraz systematycznego oceniania i  traktowania wszystkich uczniów;
  10.  informowania rodziców uczniów i wszystkich członków rady pedagogicznej (w  zależności od potrzeb i sytuacji) o osiągnięciach i niepowodzeniach szkolnych swoich uczniów;
  11.  uczestniczenia w różnych formach doskonalenia zawodowego;
  12.  prawidłowego prowadzenia dokumentacji dotyczącej nauczania przedmiotu i działalności wychowawczej, zgodnie z obowiązującymi przepisami i poleceniami dyrektora;
  13.  pełnienia dyżurów zgodnie z przyjętym harmonogramem;
  14.  sprawowania opieki nad uczniami w czasie zajęć dydaktycznych i wychowawczych na 
     terenie szkoły i poza nią, zgodnie z przepisami BHP i odrębnymi regulaminami;
  15.  wykonywania poleceń służbowych.

 

§  29.

  1. Wychowawca sprawuje opiekę wychowawczą nad powierzonym mu oddziałem, tworzy warunki wspomagające harmonijny rozwój uczniów tego oddziału, proces uczenia się oraz przygotowanie do samodzielnego życia.
  1. Zadania, prawa i obowiązki wychowawcy określają obowiązujące przepisy oraz statut.
  2. Wychowawca klasy realizuje przede wszystkim następujące zadania:
  1. organizuje proces wychowania w oddziale, dostosowując środki oddziaływania do  sytuacji i potrzeb ucznia;
  2. współdziała z nauczycielami uczącymi w oddziale i koordynuje ich działania wychowawcze;
  3. współpracuje z rodzicami uczniów oraz włącza ich w programowe i organizacyjne sprawy oddziału i szkoły;
  4. organizuje indywidualną opiekę nad uczniami sprawiającymi trudności wychowawcze;
  5. ustala roczny plan pracy wychowawczej i tematykę zajęć do dyspozycji wychowawcy;
  6. ustala śródroczne i roczne             oceny zachowania uczniów w oparciu o kryteria i terminy określone w statucie oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa;
  7. prowadzi dokumentację oddziału i każdego ucznia.
  1. Wychowawca ma m.in. prawo do:
  1. uzyskania pomocy merytorycznej i psychologiczno-pedagogicznej potrzebnej mu do pracy wychowawczej;
  2. wnioskowania o przyznanie pomocy finansowej dla ucznia przeznaczonej na cel związany z zdaniami oddziału (wycieczki, wyjścia do kina, teatru itp.) ze środków zgromadzonych przez radę rodziców lub sponsorów szkoły.

 

§ 30.

  1.  W szkole zatrudniony jest pedagog szkolny i psycholog.

1a. Pedagog szkolny i psycholog odpowiadają za wspieranie działań wychowawczych    i opiekuńczych nauczycieli wynikających z programu wychowawczo-profilaktycznego.

  1.  Do zadań pedagoga, psychologa należy w szczególności:
  1. rozpoznawanie indywidualnych potrzeb uczniów oraz analizowanie przyczyn niepowodzeń szkolnych;
  2. określanie form i sposobów udzielania uczniom, w tym uczniom z wybitnymi uzdolnieniami, pomocy psychologiczno-pedagogicznej odpowiednio do rozpoznanych potrzeb;
  3. organizowanie i prowadzenie różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla uczniów, rodziców i nauczycieli;
  4. podejmowanie w stosunku do uczniów, z udziałem rodziców i nauczycieli, działań wychowawczo-profilaktycznych wynikających z przyjętego w szkole programu;
  5. działanie na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
  6. kontrola spełniania przez uczniów obowiązku szkolnego;
  7. stała współpraca z wychowawcami;
  8. systematyczne prowadzenie dokumentacji określonej odrębnymi przepisami dotyczącej pracy pedagoga, psychologa.

 

§ 31.

  1. W szkole zatrudniony jest nauczyciel bibliotekarz, który gromadzi, opracowuje i udostępnia zasoby biblioteki, inspiruje i koordynuje działania w zakresie upowszechniania czytelnictwa i  przygotowania do korzystania z informacji w szkole.
  1. Do zadań bibliotekarza należy m.in.:
  1.  w ramach pracy pedagogicznej:
  1. udostępnianie zbiorów, organizowanie warsztatu informacyjnego,
  2. sprawowanie nadzoru nad uczniami przebywającymi w bibliotece i czytelni,
  3. prowadzenie działalności informacyjnej,
  4. udzielanie porad przy wyborze lektury,
  5. opiekowanie się zespołami uczniów współpracujących z biblioteką i pomagających bibliotekarzowi w pracy,
  6. prowadzenie różnorodnych form upowszechniania czytelnictwa (wystawy, konkursy, inne imprezy czytelnicze) i umiejętności korzystania z informacji,
  7. wspomaganie nauczycieli i wychowawców w pracy dydaktycznej i wychowawczej przez wskazywanie właściwej lektury i informacji,
  8. udział w realizacji zadań dydaktyczno-wychowawczych szkoły poprzez współpracę z wychowawcami klas, nauczycielami, rodzicami, bibliotekarzami innych szkół i bibliotek, w tym pedagogicznych i publicznych oraz innymi instytucjami pozaszkolnymi;
  1.  
  2. w ramach prac organizacyjno-technicznych m.in.:
  1. informowanie rady pedagogicznej na podstawie prowadzonej statystyki wypożyczeń obserwacji o poziomie czytelnictwa w poszczególnych klasach,
  2. gromadzenie, opracowywanie, ewidencjonowanie, selekcjonowanie i konserwacja zbiorów,
  3. sporządzanie planów pracy oraz okresowych i rocznych sprawozdań z  prowadzonej działalności,
  4. organizowanie, aktualizowanie i prowadzenie warsztatu informacyjnego biblioteki.

 

§ 32.

  1. W szkole zatrudniony jest logopeda, do którego zadań należy w szczególności:
  1. dokonywanie diagnoz logopedycznych;
  2. tworzenie programów terapii logopedycznej uwzględniających indywidualne potrzeby uczniów;
  3. działania w zakresie profilaktyki logopedycznej i prowadzenie terapii logopedycznej;
  4. motywowanie uczniów do działań niwelujących zaburzenia artykulacyjne;
  5. wzmacnianie wiary uczniów we własne możliwości, rozwijanie samoakceptacji i  kształtowanie pozytywnej samooceny;
  6. wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z wadą wymowy;
  7. prowadzenie ćwiczeń wspomagających terapię zburzeń komunikacji werbalnej;
  8. utrzymywanie stałej współpracy z rodzicami uczniów, pozostających pod opieką logopedy, w celu ujednolicenia oddziaływań terapeutycznych;
  9. utrzymywanie współpracy z wychowawcami, pedagogiem i psychologiem.
     

§ 32a.

  1. W szkole jest zatrudniony pedagog specjalny. Do zadań pedagoga specjalnego należy:
  1. prowadzeniem badań diagnostycznych dzieci i młodzieży, w tym badań przesiewowych i  obserwacji funkcjonowania dzieci i młodzieży w Środowisku wychowania i nauczania;
  2. udzielaniem dzieciom i młodzieży oraz rodzicom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
  3. prowadzeniem działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i  młodzieży;
  4. prowadzeniem z dziećmi i młodzieżą, rodzicami i nauczycielami działań z zakresu edukacji dotyczącej ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży;
  5. dokonywaniem wielospecjalistycznej oceny poziomu funkcjonowania dzieci i młodzieży objętych kształceniem specjalnym;
  6. udzielaniem nauczycielom pomocy w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i  wychowawczych.

§ 32b.

  1. W szkole może być zatrudniony nauczyciel wspomagający, jeżeli tak wynika z orzeczeń o  potrzebie kształcenia specjalnego/niepełnosprawności.
  2. Do zadań nauczyciela wspomagającego należy w szczególności:
  1. podejmowanie działań mających na celu włączenie uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego/niepełnosprawności do aktywnego uczestnictwa w życiu społeczności szkolnej; 
  2. kształtowanie postaw prospołecznych w stosunku do osób niepełnosprawnych, słabszych;
  3. prowadzenie działań diagnostycznych dotyczących uczniów z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego/niepełnosprawności;
  4. współpraca w tworzeniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych dostosowanych do potrzeb i możliwości psychofizycznych uczniów z dysfunkcjami;
  5. współpraca z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne;
  6. współpraca ze szkolnym zespołem specjalistów i rodzicami dziecka;
  7. podejmowanie działań wychowawczych i profilaktycznych wynikających z Programu Wychowawczo – Profilaktycznego w stosunku do uczniów, rodziców i nauczycieli;
  8. sporządzanie właściwej dokumentacji

 

§  33.

  1. W szkole zatrudnieni są pracownicy niepedagogiczni na stanowiskach:
  1. woźnego – palacza,
  2. palacza – konserwatora,
  3. sprzątaczek,
  4. kucharek,
  5. sekretarza szkoły,
  6. intendentki,
  7. pomocy nauczyciela,
  8. pomocy kuchennej.
  1. Zasady nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy, pracowników niepedagogicznych oraz ich prawa i obowiązki określają odrębne przepisy oraz ich zakresy czynności.
  2. Obsługę finansowo-kadrową prowadzi Zespół Ekonomiczno–Administracyjny Oświaty i  Kultury Gminy Studzienice będący jednostką organizacyjną Gminy Studzienice.

 

Rozdział 8

Wewnątrzszkolny system oceniania

 

§ 34.

  1. Ocenianiu podlegają:
  1. osiągnięcia edukacyjne ucznia;
  2. zachowanie ucznia.
  1. Zasady oceniania z religii i etyki określają odrębne przepisy.

 

§ 35.

  1. Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i  postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do:
  1. wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania;
  2. wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych w szkole programów nauczania - w przypadku dodatkowych zajęć edukacyjnych.

 

§ 36.

  1. Cele oceniania wewnątrzszkolnego:
  1. informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o  postępach w tym zakresie;
  2. udzielania uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie uczniowi informacji o tym, co  zrobił dobrze i jak powinien się dalej uczyć;
  3. motywowanie ucznia do dalszej pracy;
  4. pomoc uczniowi w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
  5. informowanie rodziców i nauczycieli o postępach, trudnościach
    i uzdolnieniach ucznia;
  6. doskonalenie przez nauczyciela organizacji i metod pracy dydaktyczno–wychowawczej;
  7. dostarczanie informacji o efektywności procesu nauczania i uczenia się.
  1. Sposoby sprawdzania osiągnięć edukacyjnych:
  1. sprawdzanie osiągnięć uczniów odbywa się poprzez:
  1. sprawdziany,
  2. projekty,
  3. prace badawcze,
  4. kartkówki,
  5. prace samodzielne,
  6. prezentacje na forum klasy zagadnień pracy zespołowej,
  7. pracy grupowej,
  8. wygłaszanie referatów,
  9. udział w konkursach, turniejach, zawodach,
  10. wykonywanie albumów, schematów, zestawień, prac dodatkowych,
  11. odpowiedzi ustne,
  12. przygotowanie do zajęć, pracę domową,
  13. prowadzenie zeszytu przedmiotowego.

 

§ 37.

  1. Zasady oceniania wewnątrzszkolnego osiągnięć edukacyjnych:
  1. ocenianie wewnątrzszkolne przeprowadzają wszyscy nauczyciele uczący w oddziale;
  2. każdy nauczyciel jest zobowiązany do określenia wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z  obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz poinformowaniu o nich uczniów i rodziców w terminie do 30 września każdego roku szkolnego;
  3. dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciel danego przedmiotu zobowiązany jest określić wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami poradni psychologiczno–pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej;
  4. wymagania edukacyjne sformułowane są pisemnie i dostosowane do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia;
  5. każdy nauczyciel zobowiązany jest też do pisemnego określenia metod sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz ustalania sposobów poprawiania ocen i  poinformowanie o nich uczniów i rodziców;
  6. wychowawcy klas na początku roku szkolnego informują uczniów i rodziców o  zasadach oceniania zachowania;
  7. wszystkie oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców;
  8. na wniosek ucznia, lub rodziców nauczyciel uzasadnia ustaloną ocenę;
  9. przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki, muzyki podstawowym kryterium jest wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z  obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć;
  10. w jednym tygodniu dopuszcza się przeprowadzenia 3 jednogodzinnych pisemnych prac kontrolnych sprawdzających wiedzę i umiejętności uczniów, lub przeprowadzenia 2-godzinnych prac kontrolnych z języka polskiego i matematyki;
  11. uczniowie powinni być poinformowani na tydzień przed zaplanowanym sprawdzianem o  jego zakresie i formie. Informacja o sprawdzianie lub pracy klasowej powinna być zapisana w terminarzu dziennika elektronicznego;
  12. jednego dnia może odbyć się tylko jedna praca kontrolna (godzinna lub 2-godzinna);
  13. oceny z prac klasowych i sprawdzianów mogą być poprawiane;
  1. każdy uczeń ma prawo do poprawy tych ocen pod warunkiem złożenia deklaracji w ciągu 1 tygodnia od dnia uzyskania informacji o otrzymaniu oceny z pracy klasowej, sprawdzianu w pierwszym terminie,
  2. nauczyciel ustala termin poprawy poza godzinami lekcyjnymi,
  3. za pracę poprawkową można uzyskać ocenę najwyższą taką samą jak z pracy właściwej,
  4. poprawiona ocena odnotowana jest w dzienniku elektronicznym.
  1. śródroczna ocena klasyfikacyjna lub roczna ocena klasyfikacyjna z obowiązujących zajęć ustalana jest na podstawie średniej ważonej ocen cząstkowych uzyskanych w  ciągu okresu lub roku szkolnego;
  2. pisemne prace kontrolne stanowią dokumentację przebiegu nauczania i powinny być przechowywane przez nauczycieli do końca roku szkolnego;
  3. zasady udostępniania prac kontrolnych uczniom lub rodzicom:
  1. sprawdzone i ocenione prace uczniowie mogą przedstawić swoim rodzicom,
  2. rodzice po zapoznaniu się z treścią pracy kontrolnej potwierdzają ten fakt podpisem,
  3. podpisane prace kontrolne uczniowie przekazują nauczycielowi najpóźniej w  dniu kolejnych zajęć lekcyjnych,
  4. za nieoddanie podpisanej pracy kontrolnej lub sprawdzianu w wyznaczonym terminie (z wyjątkiem choroby) uczeń otrzymuje uwagę do zeszytu przedmiotowego lub dziennika elektronicznego w zakładce wiadomości.
  1. przewiduje się niezapowiedziane krótkoterminowe sprawdziany tzw. kartkówki oraz odpowiedź ustną w celu bieżącej kontroli systematycznej pracy uczniów;
  2. krótkie sprawdziany (kartkówki) nie muszą być zapowiadane i nie podlegają poprawie;
  3. kartkówka to niezapowiedziana praca pisemna, obejmująca swym zakresem trzy ostatnie tematy:
  1. czas trwania kartkówki jest różny w zależności od stopnia trudności
    obejmowanego przez nią materiału, nie może być jednak krótszy niż 5 i dłuższy niż 15 minut,
  2. sposób oceniania kartkówek ustala nauczyciel,
  3. liczba kartkówek nie jest ograniczona i zależy wyłącznie od decyzji nauczyciela.
  1. sprawdzone i ocenione prace klasowe i kartkówki uczeń powinien otrzymać w okresie 2 tygodni od daty pisania pracy;
  2. nauczyciele wychowawcy informują rodziców uczniów o postępach i trudnościach w  nauce poprzez:
  1. przekazanie informacji o istotnych zaniedbaniach ucznia w zakresie częstego nieprzygotowania do zajęć, braku zeszytu, podręcznika, zadań domowych, itp.,
  2. przekazanie informacji o przewidywanych ocenach rocznych i śródrocznych,
  3. analizę wyników nauczania podczas okresowych ogólnoszkolnych spotkań z  rodzicami.
  1. rodzice uczniów mają obowiązek korzystania z dziennika elektronicznego w celu monitorowania procesów edukacyjnych podopiecznych;
  2. rodzice, którzy nie będą mogli korzystać z dziennika elektronicznego w domu mogą korzystać ze stanowiska komputerowego w bibliotece szkolnej w godzinach pracy biblioteki.
  3. w dzienniku elektronicznym przyjęto następującą wagę ocen cząstkowych dla ustalenia oceny śródrocznej lub rocznej na podstawie średniej ważonej:

 

Formy aktywności, umiejętności

Waga oceny

uwagi

1

paca klasowa

5

(1-2 godz.)

2

sprawdzian

3

test

4

sprawdzian

3

(do 20 min.)

5

kartkówka

6

ćwiczenia praktyczne

 

7

zadanie domowe

1

 

8

odpowiedź ustna

 

9

aktywność

 

10

zadanie

 

11

inna

 

 

  1. oceny bieżące począwszy od klasy czwartej ustala się według następującej skali:
  1. stopień celujący – 6,
  2. stopień bardzo dobry – 5,
  3. stopień dobry – 4,
  4. stopień dostateczny – 3,
  5. stopień dopuszczający – 2,
  6. stopień niedostateczny – 1.
  1. oceny klasyfikacyjne śródroczne oraz roczne w klasach IV – VIII SP ustala się w oparciu o średnią ważoną według skali:
  1. stopień celujący– 6 (cel) – 5,51 i wyżej,
  2. stopień bardzo dobry– 5 (bdb) – 4,51 - 5,5,
  3. stopień dobry– 4 (db) – 3,51 – 4,5,
  4. stopień dostateczny– 3 (dst) – 2,51 – 3,5,
  5. stopień dopuszczający– 2 (dop) – 1,51 – 2,5,
  6. stopień niedostateczny– 1 (ndst) – 1,50 i mniej.

 

  1. przy ocenach bieżących nauczyciel może stawiać znak „+” lub „-„: plus przy najwyższej ilości punktów w danym przedziale, a minus przy najniższej ilości punktów w danym przedziale;
  2. przy ocenianiu prac i aktywności określonych w sposobach oceniania osiągnięć uczniów, stosujemy przelicznik procentowo-punktowy, pozwalający na
    przyporządkowanie oceny do zdobytej ilości punktów:
    1. 100% i zadania dodatkowe - ocena celująca,
    2. 90% - 99%ocena bardzo dobra,
    3. 70% - 89% - ocena dobra,
    4. 50% - 69% ocena dostateczna,
    5. 30% - 49% - ocena dopuszczająca,
    6. 0% - 29% - ocena niedostateczna.
  3. oceny bieżące, śródroczne i roczne z zajęć edukacyjnych dla uczniów z  niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym są ocenami opisowymi;
  4. ocen śródrocznych nie wpisuje się do arkusza ocen;
  5. oceny klasyfikacyjne roczne wpisujemy w arkusz ocen w pełnym zapisie, bez  stosowania skrótów, arkusz ocen wypełnia nauczyciel wychowawca;
  6. klasyfikowanie śródroczne podsumowujące osiągnięcia edukacyjne uczniów odbywa się raz w ciągu roku i dzieli rok szkolny na dwa okresy;
  7. termin klasyfikowania śródrocznego kończącego pierwszy okres nauki ustala się na  tydzień przed zakończeniem I okresu;
  8. roczna ocena klasyfikacyjna z przedmiotów: język kaszubski i religia/etyka we wszystkich klasach oraz języka niemieckiego w klasie 1 - 6 SP nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły, ale wlicza się do  tzw. średniej ocen;
  9. uczniowie, którzy uzyskali w wyniku klasyfikacji śródrocznej ocenę niedostateczną z  obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych są zobowiązani do  uzupełnienia swoich wiadomości i umiejętności w zakresie przewidzianym w  wymaganiach edukacyjnych dla uzyskania oceny dopuszczającej;
  10. sprawdzanie stopnia opanowania wiadomości i umiejętności z zakresu treści materiału z  pierwszego okresu odbywa się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia ferii zimowych w formie testu wielokrotnego wyboru, a pozytywną ocenę z przedmiotu uczeń otrzymuje w momencie uzyskania 30% i więcej zgodnie z punktem 28;
  11. na 14 dni przed śródrocznym i rocznym posiedzeniem klasyfikacyjnym Rady Pedagogicznej wszyscy nauczyciele zobowiązani są poinformować ucznia i jego rodziców o przewidywanych dla niego ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych oraz ocenie z zachowania;
  12. wykaz z przewidywanymi ocenami śródrocznymi i rocznymi rodzice uczniów (opiekunowie prawni) potwierdzają czytelnym podpisem;
  13. pisemną informację o przewidywanych ocenach śródrocznych i rocznych uczeń przekazuje rodzicom (opiekunom prawnym), a rodzice potwierdzają fakt zapoznania się z tymi przewidywanymi ocenami przez złożenie podpisu pod informacją, natomiast podpisaną przez rodziców informację uczeń oddaje wychowawcy klasy;
  14. uczeń, który chce uzyskać ocenę wyższą niż przewidywana śródroczna lub roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych, ma prawo w terminie do tygodnia przed radą klasyfikacyjną wystąpić o podwyższenie oceny, jeżeli
    spełni wyznaczone przez nauczyciela przedmiotu kryteria;
  15. uczeń może ubiegać się o podwyższenie przewidywanej rocznej oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych tylko o jeden stopień i tylko w przypadku gdy co najmniej połowa uzyskanych przez niego ocen cząstkowych jest równa ocenie o którą się ubiega lub od niej wyższa;
  16. warunkiem ubiegania się o wyższą niż przewidywana roczną ocenę klasyfikacyjną z  obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych jest:
  1. frekwencja na zajęciach z danego przedmiotu nie niższa niż 80%
    (z wyjątkiem długotrwałej choroby),
  2. usprawiedliwienie wszystkich nieobecności na zajęciach,
  3. przystąpienie do wszystkich przewidzianych przez nauczyciela form sprawdzianów i prac pisemnych,
  4. uzyskanie ze wszystkich sprawdzianów i prac pisemnych ocen pozytywnych (wyższych niż ocena niedostateczna), również w trybie poprawy ocen niedostatecznych.
  1. ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być niższa od przewidywanej, gdy  obniży się zasób wiedzy i umiejętności ucznia;
  2. zastrzeżenia dotyczące ustalenia niezgodnego z przepisami prawa rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z zachowania rodzice ucznia mogą zgłosić w formie pisemnej do dyrektora w terminie: od dnia ustalenia rocznej oceny klasyfikacyjnej nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych;
  3. w przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna z zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
  1. przeprowadzi sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia oraz ustali roczną ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych,
  2. przyjmuje się, że egzamin sprawdzający przeprowadza się w formie pisemnej i  ustnej,
  3. ustali roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania,
  4. ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna nie może być niższa od  ustalonej wcześniej oceny,
  5. komisja z przebiegu egzaminu sprawdzającego sporządza protokół.
  1. w przypadku ustalenia rocznej oceny niedostatecznej z jednych lub dwóch zajęć edukacyjnych uczeń może zdawać egzamin poprawkowy;
  2. dokładny termin egzaminu poprawkowego ustala dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich;
  3. rada pedagogiczna może raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem, że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są, zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższe;
  4. przy braku podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych z powodu nieobecności ucznia na tych zajęciach przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w okresie za który przeprowadzana jest klasyfikacja, uczeń nieklasyfikowany z  powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny, natomiast w przypadku nieusprawiedliwionej nieobecności ucznia rada pedagogiczna na pisemny wniosek jego rodziców może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny;
  5. egzamin klasyfikacyjny roczny przeprowadza się po uzgodnieniu z uczniem i jego rodzicami nie później jednak niż w dniu poprzedzającym zakończenie rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych;
  6.  egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się w formie pisemnej i ustnej;
  7.  egzamin klasyfikacyjny z plastyki, muzyki, techniki, informatyki i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych;
  8. egzamin klasyfikacyjny przeprowadza wyznaczona przez dyrektora komisja:
  1. dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora szkoły – jako
    przewodniczący komisji, nauczyciel albo nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których jest przeprowadzany ten egzamin,
  2. z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający:
  • nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony egzamin,
  • skład komisji,
  • zadania egzaminacyjne,
  • pisemną pracę ucznia i informację o udzielonych odpowiedziach ustnych jako załączniki,
  • ustaloną ocenę klasyfikacyjną.
  1. protokół egzaminu klasyfikacyjnego stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia;
  2. dokumentacja egzaminu klasyfikacyjnego i poprawkowego może być udostępniana do wglądu uczniom i ich rodzicom;
  3. rada pedagogiczna może postanowić o powtarzaniu klasy przez ucznia z klas I – III szkoły podstawowej w wyjątkowych przypadkach uzasadnionych poziomem rozwoju i  osiągnięć ucznia w danym roku szkolnym lub stanem zdrowia ucznia, na wniosek wychowawcy i po zasięgnięciu opinii rodziców lub na wniosek rodziców po zasięgnięciu opinii wychowawcy klasy;
  4. począwszy od klasy IV szkoły podstawowej uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocenę co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej lub świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem;
  5.  W klasach I – III szkoły podstawowej ustala się oceny bieżące
     6, 5, 4, 3, 2, 1, gdzie:
  1. 6 – wspaniale,
  2. 5 – bardzo dobrze,
  3. 4 – dobrze,
  4. 3 – postaraj się,
  5. 2 – popracuj więcej,
  6. 1 – źle,

przy ustalaniu ocen bieżących nauczyciel może stawiać znak „+” lub „-’’.

  1. na podstawie kart osiągnięć szkolnych ucznia, umieszczonych w dzienniku elektronicznym, nauczyciele ustalają klasyfikacyjną ocenę z zajęć edukacyjnych i  ocenę z zachowania śródroczną i roczną;
  2. rodzice uczniów klas I – III na spotkaniach międzyokresowych lub okresowych otrzymują opisową ocenę z zachowania i opisową ocenę postępów w nauce;
  3. oceny bieżące, klasyfikacyjne śródroczne oraz roczne z religii/etyki w klasach
    I – III ustala się według następującej skali:
  1. stopień celujący – 6,
  2. stopień bardzo dobry – 5,
  3. stopień dobry – 4,
  4. stopień dostateczny – 3,
  5. stopień dopuszczający – 2,
  6. stopień niedostateczny – 1,

przy ustalaniu ocen bieżących nauczyciel może stawiać znak „+” lub „-”.

 

§ 38.

  1. Zasady oceniania zachowania:
  1. zachowanie ucznia podlega ocenie;
  2. wystawianie ocen z zachowania ucznia podlega wychowawcy klasy;
  3. ocenę z zachowania wystawia wychowawca po zasięgnięciu opinii uczniów danej klasy, samooceny ucznia i członków rady pedagogicznej;
  4. ocena klasyfikacyjna z zachowania uwzględnia w szczególności:
  1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
  2. respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm moralnych,
  3. dbałość o piękno mowy ojczystej,
  4. funkcjonowanie ucznia w środowisku szkolnym i pozaszkolnym,
  5. dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne i innych osób.
  1. uczeń ma prawo do poprawy proponowanej oceny z zachowania jeżeli jest ona niezgodna z jego oczekiwaniami z wyjątkiem, jeżeli:
  1. stwarzał sytuację niebezpieczną dla zdrowia i życia swojego, innych (agresja, przyjmowanie narkotyków, picie alkoholu, palenie papierosów kradzieże, wymuszanie pieniędzy, wagary itp.),
  2.  toczy się przeciwko niemu postępowanie o sprawy karne.
  1. aby poprawić ocenę z zachowania uczeń wspólnie z wychowawcą na piśmie określa sposób poprawy oraz termin wykonania zapisanych ustaleń, składając wcześniej umotywowany wniosek;
  2. ocena proponowana z zachowania nie jest ostateczna – po wystawieniu proponowanej oceny z zachowania - ocena ta może ulec zmianie na niższą w przypadku, gdy od momentu jej wystawienia do przyjęcia przez radę pedagogiczną uczeń naruszy rażąco regulaminy obowiązujące w naszej szkole;
  3. w klasach I-III SP ocena z zachowania jest oceną opisową;
  4. ocenę z zachowania śródroczną i końcoworoczną ustala się według następującej skali:
  1. - wzorowe (wz),
  2. - bardzo dobre (bdb),
  3. - dobre (db),
  4. - poprawne (pop),
  5. - nieodpowiednie (ndp),
  6. - naganne (nag).
  1. ocena naganna z zachowania nie wpływa na promocję ucznia lub ukończenie szkoły;
  1. Ustala się ogólne kryteria na poszczególne oceny zachowania:
  1. ocena WZOROWA – otrzymuje uczeń, który:
  1. spełnia kryteria uzyskania oceny bardzo dobrej z wyjątkiem liczby spóźnień
    w liczbie 1 w okresie lub 2 w całym roku szkolnym oraz ma wszystkie nieobecności usprawiedliwione, a ponadto:
  2. wzorowo wypełnia wszystkie wymagania szkolne,
  3. jest wzorem do naśladowania dla innych uczniów w szkole i w środowisku pozaszkolnym,
  4. godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz poprzez udział w konkursach, olimpiadach, zawodach, imprezach szkolnych,
  5. wyróżnia się wysoką kulturą osobistą wobec wszystkich pracowników szkoły i kolegów, prezentuje taką postawę również w środowisku lokalnym,
  6. inicjuje, organizuje, kieruje pracą społeczną w klasie, szkole, w środowisku lokalnym,
  7. prowadzi intensywne samokształcenie, co pozwala mu osiągnąć wysoki poziom wiedzy i sukcesy w różnych dziedzinach nauczania,
  8. jest zawsze taktowny, prezentuje wysoką kulturę słowa i dyskusji, jest życzliwy w stosunku do otoczenia, panuje nad emocjami,
  9. wykazał się dużą samodzielnością i innowacyjnością we wszystkich etapach realizacji projektu edukacyjnego, wspomagał członków zespołu w realizacji poszczególnych zadań w ramach projektu i wykazał się umiejętnością dokonania krytycznej samooceny i wyciągania wniosków.
  1. ocena BARDZO DOBRA- otrzymuje uczeń, który:
  1. ma wszystkie obecności usprawiedliwione,
  2. ma maksymalnie 2 spóźnienia w okresie lub 4 spóźnienia w całym roku szkolnym,
  3. uczestniczy aktywnie w lekcjach, stara się osiągać duże sukcesy w nauce uczestnicząc w konkursach, zawodach,
  4. aktywnie uczestniczy w pracy społecznej na rzecz klasy, szkoły,
  5. jest życzliwy, uczciwy, bezkonfliktowy,
  6. jest otwarty na potrzeby innych ludzi, niesie pomoc słabszym, chętnie pomaga kolegom,
  7. jest tolerancyjny wobec poglądów innych,
  8. zachowuje się kulturalnie w stosunku do dorosłych i rówieśników,
  9. dba o własne zdrowie i innych,
  10. nosi strój stosowny do okoliczności,
  11. dba o mienie własne i szkoły,
  12. przestrzega regulaminów obowiązujących w szkole,
  13. przeciwstawia się przejawom niewłaściwego zachowania,
  14. uczestniczy w zajęciach dodatkowych, kołach zainteresowań,
  15. panuje nad emocjami,
  16. pełnił aktywną rolę podczas realizacji projektu edukacyjnego, a jego współpraca z pozostałymi członkami zespołu była rzeczowa i nacechowana życzliwością.
  1. ocena DOBRA- otrzymuje uczeń, który:
  1. ma maksymalnie 4 godziny nieusprawiedliwione w okresie lub 8 godzin nieusprawiedliwionych w całym roku szkolnym,
  2. ma maksymalnie 3 spóźnienia w okresie lub 6 spóźnień w całym roku szkolnym,
  3. jest uczciwy, prawdomówny, tolerancyjny,
  4. nie narusza regulaminów obowiązujących w szkole,
  5. zachowuje się kulturalnie wobec dorosłych i kolegów,
  6. popełnia drobne uchybienia, ale potrafi za nie przeprosić, naprawić je,
  7. stara się uczestniczyć w życiu klasy, rzadko uczestniczy w pracy społecznej na rzecz szkoły,
  8. dba o własne zdrowie,
  9. dba o mienie szkoły i własne,
  10. nosi strój odpowiedni do okoliczności,
  11. rzadko uczestniczy w zajęciach szkolnych dodatkowych lub pozaszkolnych,
  12. współpracował w zespole realizującym projekt edukacyjny, pozytywnie reagowała uwagi zespołu i opiekuna projektu.

 

  1. ocena POPRAWNA- otrzymuje uczeń, który:
  1. ma  maksymalnie 12 godzin nieusprawiedliwionych w okresie lub 24 godziny nieusprawiedliwione w całym  roku szkolnym,
  2. ma maksymalnie od 6 do 10 spóźnień w okresie lub od 12 do 20 spóźnień w całym roku szkolnym,
  3. nie uczestniczy w życiu klasy, szkoły,
  4. na ogół zachowuje się poprawnie wobec kolegów i dorosłych,
  5. swoim strojem i wyglądem odbiega od ogólnie przyjętych norm określonych w zestawie zachowań pozytywnych i negatywnych,
  6. mało dba o zdrowie i mienie szkolne,
  7. narusza regulamin obowiązujący w szkole,
  8. popełnia błędy, ale stara się je naprawić i więcej nie popełniać, nie zawsze jednak to mu się udaje,
  9. wypełniał swoje obowiązki w trakcie realizacji projektu edukacyjnego, lecz zdarzało mu się nie wywiązywać z przyjętych zadań, co było przyczyną opóźnień lub konfliktów w zespole.
  1. ocena NIEODPOWIEDNIA- otrzymuje  uczeń, który:
  1. bardzo często narusza regulamin szkolny, a zastosowane przez Szkołę i Dom Rodzinny, środki wychowawcze odnoszą krótkotrwały skutek,
  2. ma powyżej 12 godzin nieusprawiedliwionych w okresie lub 24 godzin nieusprawiedliwionych w roku szkolnym oraz  powyżej 10 spóźnień w okresie lub 20 spóźnień w całym  roku szkolnym,
  3. ujawnia lekceważący stosunek do obowiązków ucznia,
  4. przejawia chęć poprawy swojego postępowania, ale nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań,
  5. nie dba o własne zdrowie – pali papierosy na terenie szkoły i poza nią,
  6. często używa wulgarnych słów,
  7. niszczy mienie szkolne,
  8. prowokuje sytuacje konfliktowe z nauczycielami i uczniami,
  9. nie okazuje szacunku nauczycielom i innym pracownikom szkoły,
  10. swoim zachowaniem zachęca innych uczniów do prezentowania negatywnych postaw,
  11. swoim strojem i wyglądem odbiega od ogólnie przyjętych norm określonych w zestawie zachowań pozytywnych i negatywnych,
  12. jego stosunek wobec dorosłych i rówieśników budzi niejednokrotnie duże zastrzeżenia,
  13. zachowanie ucznia wywołuje częste krytyczne uwagi nauczycieli i innych uczniów,
  14. zastrzeżenia wobec niego zostały sformułowane w formie pisemnego upomnienia lub nagany,
  15. mimo złożenia deklaracji o przystąpieniu do zespołu realizującego projekt edukacyjny nie wywiązywał się w terminie ze swoich obowiązków, czego konsekwencją były opóźnienia w realizacji projektu lub konieczność realizacji zadań przez innych członków zespołu.
  1. ocena NAGANNA- otrzymuje uczeń, który:
  1. oprócz zachowań określonych w kryterium oceny nieodpowiedniej oraz zestawie zachowań negatywnych w rażący sposób naruszył zasady kultury, współżycia społecznego, co spotkało się jednoznacznie z negatywną oceną dyrekcji, nauczycieli, społeczności uczniowskiej,
  2. uchyla się od obowiązku szkolnego,
  3. stosuje w szkole przemoc fizyczną wobec uczniów, nauczycieli lub innych osób zagrażająca ich życiu i zdrowiu, bądź naruszającą ich bezpieczeństwo,
  4. na terenie szkoły posiada, używa lub rozprowadza środki odurzające (alkohol, narkotyki, dopalacze),
  5. rozpowszechnia wśród uczniów materiały przedstawiające zachowania agresywne, okrucieństwo, treści pornograficzne lub obrażające uczucia religijne,
  6. świadomie niszczy dobra materialne należące do szkoły, uczniów, nauczycieli lub innych osób,
  7. narusza godność osobistą uczniów, nauczycieli lub innych osób poprzez zniesławienie, agresję lub prowokację,
  8. wchodzi w konflikt z prawem,
  9. nie przejawia chęci poprawy swojego zachowania,
  10. nie uczestniczył lub odmówił udziału w realizacji projektu edukacyjnego.

 

  1. Zachowania Pozytywne i Negatywne:
  1. zachowania POZYTYWNE:
  1. reprezentowanie szkoły na zewnątrz, w konkursach, w olimpiadach, zawodach sportowych,
  2. udział w akademiach i uroczystościach,
  3. zaangażowanie w pełnienie funkcji w szkole i klasie,
  4. pomoc w zorganizowaniu imprezy szkolnej,
  5. praca na rzecz szkoły z własnej inicjatywy,
  6. pracy na rzecz klasy z własnej inicjatywy,
  7. efektywna pomoc koleżeńska,
  8. umiejętność taktownego uczestnictwa w dyskusji,
  9. osiąganie wyników w nauce maksymalnie dobrych w stosunku do swoich możliwości,
  10. odwaga cywilna,
  11. kultura osobista (uczciwość, codzienna kultura słowa, poszanowanie wyposażenia szkoły, respektowanie norm współżycia a grupie, tolerancja),
  12. estetyczny ubiór i wygląd stosowny do sytuacji, na uroczystościach, egzaminach.
  1. zachowania NEGATYWNE:
  1. przeszkadzanie na lekcji,
  2. niewykonywanie poleceń nauczyciela,
  3. aroganckie odnoszenie się do otoczenia,
  4. ignorowanie pracowników szkoły w szkole i poza nią,
  5. ubliżanie koledze, zaczepka słowna i fizyczna,
  6. znęcanie się nad kolegami, wymuszanie pieniędzy lub innych rzeczy,
  7. bójki między uczniami,
  8. wulgarne słownictwo,
  9. złe zachowanie na stołówce i świetlicy,
  10. niewłaściwe zachowanie w miejscach publicznych,
  11. ściąganie na lekcjach,
  12. niszczenie rzeczy innych i swoich,
  13. niszczenie sprzętu, umeblowania oraz budynków szkolnych,
  14. kradzież,
  15. zaśmiecanie otoczenia, plucie,
  16. używanie lub namawianie innych do spróbowania używek, alkoholu, papierosów, narkotyków, dopalaczy i innych,
  17. aprobata złego zachowania,
  18. spóźnienia, wagary,
  19. przynoszenie i używanie urządzeń telekomunikacyjnych, dyktafonów, kamer, MP3 i innych tego typu urządzeń na terenie szkoły,
  20. oszustwo, fałszowanie usprawiedliwień, kradzież dokumentów szkolnych, dopisywanie ocen,
  21. noszenie i używanie niebezpiecznych narzędzi, narażanie własnego życia i zdrowia kolegów,
  22. stosowanie wyzwisk wobec innych,
  23. prowokowanie sytuacji konfliktowych,
  24. zachęcanie innych uczniów do prezentowania negatywnych postaw,
  25. nieokazywanie szacunku nauczycielom i innych pracownikom szkoły.
  1. Do ustalenia oceny z zachowania nie jest konieczne spełnianie wszystkich kryteriów zawartych w katalogu określonych w ustępie 2, punktach 1 – 6.
  2. Nauczyciele wpisują swoje spostrzeżenia i uwagi w ciągu okresu w dzienniku elektronicznym, do którego Rodzice mają bezpłatny dostęp i mogą na bieżąco kontrolować uwagi i reagować na zachowania swoich dzieci.

Rozdział 8 A
Zasady oceniania, promowania i klasyfikowania uczniów w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół w okresie nauczania realizowanego zdalnie

  

              §38a.

 

  1. Ocenianie organizowane w zdalnym nauczaniu opiera się na ogólnych zasadach oceniania przyjętych przez szkołę, z zachowaniem zasad oceniania kształtującego.
  2. Przyjmuje się e-ocenianie za pomocą dziennika elektronicznego Librus.
  3. Ocenianie bieżące ucznia w nauczaniu zdalnym jest prowadzone na podstawie dostarczonych przez ucznia, w ustalony wspólnie z nauczycielem sposób, jego efektów działalności dydaktycznej.
  4. Organizacja oceniania w zdalnym nauczaniu uwzględnia indywidualizację oceniania w  procesie nauczania oraz techniczne możliwości uczniów.
  5. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie mogą mieć wpływu czynniki związane z  ograniczonym dostępem do sprzętu komputerowego i do internetu.
  6. Jeśli uczeń nie jest w stanie wykonać poleceń nauczyciela w systemie nauczania zdalnego ze  względu na ograniczony dostęp do sprzętu komputerowego, do internetu lub/i ze względu na swoje ograniczone możliwości psychofizyczne, nauczyciel ma umożliwić mu wykonanie tych zadań w alternatywny sposób po zebraniu przez wychowawcę zadań od nauczycieli przedmiotów i przekazaniu do szkoły. Uczeń przekazuje wykonane zadania do szkoły z  zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Wychowawca przekazuje prace właściwym nauczycielom.
  7. Na ocenę osiągnięć ucznia z danego przedmiotu nie może mieć wpływu poziom jego kompetencji cyfrowych. Nauczyciel ma obowiązek wziąć pod uwagę zróżnicowany poziom umiejętności obsługi narzędzi informatycznych i dostosować poziom trudności wybranego zadania oraz czas jego wykonania do możliwości psychofizycznych ucznia.
  8. Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, techniki, plastyki i muzyki należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a w przypadku wychowania fizycznego - także systematyczność udziału ucznia w zajęciach oraz aktywność ucznia w działaniach podejmowanych przez szkołę na rzecz kultury fizycznej. Wysiłek i systematyczność ucznia w  okresie nauczania zdalnego ocenia się na podstawie ustalonych przez nauczyciela i  przekazanych uczniowi (rodzicom/prawnym opiekunom) zasadach.
  9. W czasie pracy zdalnej nauczyciele wystawiają oceny wyrażone stopniem za wykonywane zadania, w szczególności za prace kontrolne w postaci: testów, sprawdzianów, quizów, rebusów, ćwiczeń, projektów, wypracowań, notatek i in.; uwzględniając zaangażowanie ucznia w zdalne nauczanie.
  10. Na ocenę zachowania ma wpływ aktywność ucznia podczas nauczania zdalnego. Nauczyciele oceniając zachowanie ucznia biorą pod uwagę: zaangażowanie w wypełnianie obowiązków lekcyjnych, terminowe przesyłanie zadawanych prac, samodzielną i systematyczną pracę, bezpieczne korzystanie z narzędzi internetowych.

§ 38 b.
 

  1. Egzaminy klasyfikacyjne, poprawkowe przeprowadza się w sytuacjach określonych w  dotychczas obowiązujących aktach prawnych (art. 44 od k do m ustawy o  systemie oświaty).
  2. Szczegółowe zasady przeprowadzania egzaminów klasyfikacyjnych i poprawkowych w okresie nauczania realizowanego zdalnie.
    1. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się na wniosek rodzica lub ucznia pełnoletniego. Wniosek powinien być przesłany drogą elektroniczną na skrzynkę elektroniczną na adres szkoły lub przekazany bezpośrednio do sekretariatu szkoły.
    2. Dyrektor szkoły w korespondencji elektronicznej uzgadnia datę i godzinę egzaminu klasyfikacyjnego i potwierdza fakt przyjęcia terminu do wiadomości przez rodziców ucznia i ucznia.
    3. Nauczyciel przygotowuje informację na temat zakresu podstawy programowej, jakiej dotyczy egzamin i przesyła drogą elektroniczną rodzicom i uczniowi lub poprzez sekretariat szkoły.
    4. Korespondencja odbywa się za pośrednictwem służbowych skrzynek elektronicznych szkoły/nauczyciela na adres wskazany i potwierdzony przez rodzica, ucznia lub poprzez sekretariat z zachowaniem Środków ostrożności.
    5. Egzamin może być przeprowadzony za pomocą narzędzi do e-learningu pozwalających na potwierdzenie samodzielności pracy ucznia — metodą pracy synchronicznej lub w szkole z  zachowaniem niezbędnych warunków bezpieczeństwa.
    6. W przypadku braku możliwości przystąpienia do egzaminu ze względu na stan zdrowia ucznia, rodzic ucznia informuje o tym Dyrektora szkoły, przesyłając skan zaświadczenia lekarskiego na wskazany adres mailowy lub przekazuje do sekretariatu szkoły.
    7. Dyrektor szkoły uzgadnia dodatkowy termin egzaminu zgodnie z obowiązującymi przepisami.
       

Rozdział  9

Uczniowie, ich prawa i obowiązki, nagrody i kary

 

§  39.

  1. Prawa i obowiązki ucznia określają obowiązujące przepisy prawa oświatowego oraz statut.
  2. Uczniowie mają prawo do:
  1. wiedzy o przysługujących mu prawach oraz konsekwencji w przypadku ich naruszenia;
  2. poszanowania godności osobistej;
  3. zapoznawania się z programem nauczania, jego treścią, celami i stawianymi im wymaganiami;
  4. jawnej i umotywowanej oceny ich postępów w nauce;
  5. takiej organizacji życia szkolnego, która umożliwia zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspakajania własnych zainteresowań;
  6. redagowania i wydawania gazety szkolnej;
  7. organizowania, w porozumieniu z dyrektorem, działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami;
  8. wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu uczniowskiego;
  9. indywidualnej organizacji kształcenia w uzasadnionych przypadkach;
  10.  swobodnego wyboru zajęć międzyklasowych i pozalekcyjnych w ramach oferty szkoły oraz wnioskowania o poszerzenie tej oferty;
  11.  korzystania z księgozbioru i urządzeń szkoły poza planowymi zajęciami w  porozumieniu z dyrektorem lub nauczycielem;
  12.  indywidualnej, doraźnej pomocy ze strony nauczycieli w przypadku trudności z opanowaniem materiału oraz indywidualnej opieki, jeśli wymaga tego sytuacja rodzinna, materialna lub losowa ucznia;
  13.  uzyskiwania nagród (wyróżnień) za swoje osiągnięcia;
  14. sprawiedliwej, obiektywnej i jawnej oceny oraz znajomości sposobów kontroli postępów i  osiągnięć szkolnych, informacji o wymaganiach edukacyjnych, wynikających z WSO.
  1. Uczniowie mają obowiązek:
  1. systematycznego uczestniczenia w zajęciach obowiązkowych oraz pełnego wykorzystywania możliwości pozyskania umiejętności i wiedzy;
  2. takiego zachowania, które:
  1. nie narusza godności osobistej innych członków społeczności szkolnej,
  2. nie utrudnia innym uczestnikom korzystania z zajęć, a nauczycielom pracy,
  3. nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa;
  1. przestrzegania postanowień statutu oraz poleceń pracowników szkoły;
  2. szczególnej dbałości o dobre imię i honor szkoły;
  3. usprawiedliwiania przez rodziców nieobecności na zajęciach edukacyjnych w terminie pięciu dni roboczych po występującej nieobecności w formie pisemnej lub poprzez dziennik elektroniczny;
  4. przestrzegania zasad ubierania się, co określa regulamin szkoły podstawowej.
  1. Zwolnienie ucznia z zajęć szkolnych z powodów niezwiązanych ze stanem zdrowia na okres dłuższy niż dwa tygodnie wymaga zgody dyrektora.
  1. Uczeń nie może korzystać z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych do celów osobistych w szkole. Niedozwolone jest nagrywanie lub inne dokumentowanie pracy szkoły i osób w niej przebywających bez zgody dyrektora lub wychowawcy albo nauczyciela prowadzącego dane zajęcia.

 

§  40.

  1. W przypadku naruszenia praw ucznia lub naruszenia praw zawartych w Konwencji o prawach dziecka, uczeń lub jego rodzice mają prawo złożyć skargę do wychowawcy, pedagoga, psychologa lub dyrektora, składając ją w sekretariacie szkoły.
  2. Dyrektor rozpatruje skargę ucznia w administracyjnym terminie i informuje o zajętym stanowisku.

§  41.

  1. Strój ucznia powinien być czysty, schludny oraz adekwatny do zajęć w jakich uczeń uczestniczy tak by nie zagrażało to bezpieczeństwu jego i innych uczniów.
  2. Zajęciami wymagającymi określonego stroju są w szczególności:
  1. zajęcia wychowania fizycznego, na których obowiązuje bawełniana koszulka i krótkie spodenki lub dres oraz sportowe obuwie;
  2. zajęcia w pracowniach, na których dodatkowe wymagania co do ubioru ochronnego są zawarte w regulaminie danej pracowni.
  1. W czasie zajęć wychowania fizycznego, zajęć praktycznych, w tym laboratoryjnych:
  1. uczniowie mający długie włosy muszą mieć je związane;
  2. należy używać jednorazowych rękawiczek i innych środków ochrony indywidualnej, jeśli tego wymagają wykonywane czynności;
  3. należy zdjąć ozdoby takie jak biżuteria, itp.
  1. W czasie uroczystości szkolnych obowiązuje strój galowy, na który składa się biała bluzka lub koszula i ciemne – czarne lub granatowe – długie spodnie lub spódnica sukienka oraz ciemne półbuty.

 

§  42.

  1. Za szczególne osiągnięcia, dokonania i wzorową postawę uczniowie mogą otrzymać, oprócz określonych odrębnymi przepisami prawa, następujące nagrody:
  1. pochwałę wychowawcy lub nauczyciela wpisaną do dziennika elektronicznego;
  2. pochwałę dyrektora wobec danego oddziału lub całej społeczności uczniowskiej;
  3. dyplom lub nagrodę książkową;
  4. list gratulacyjny do rodziców.
  1. Uczeń, na wniosek organów szkoły, może również otrzymywać inne nagrody niż wymienione w statucie. Organ wnioskujący o nagrodę ustanawia tę nagrodę i określa regulamin jej przyznawania.
  1. Nagrody i wyróżnienia przyznaje dyrektor na umotywowany wniosek poszczególnych wychowawców i nauczycieli, przewodniczącego samorządu uczniowskiego, przewodniczącego rady rodziców lub z własnej inicjatywy.
  1. Do przyznanej nagrody uczeń lub jego rodzice może wnieść uzasadnione zastrzeżenie do dyrektora szkoły, jeśli uznają, że jest nieadekwatna do uczniowskich osiągnięć, w terminie siedmiu dni od ogłoszenia jej przyznania.
  2. W celu rozpatrzenia wniosku dyrektor powołuje komisję w składzie:
  1. wychowawca klasy;
  2. pedagog szkolny;
  3. opiekun samorządu uczniowskiego;
  4. przedstawiciel samorządu uczniowskiego;
  5. przedstawiciel rady rodziców.
  1. Komisja rozpatruje wniosek i podejmuje swoją decyzję poprzez głosowanie. Każda osoba z komisji posiada jeden głos. W przypadku równej liczby głosów głos decydujący ma wychowawca.
  2. O wyniku rozstrzygnięć wychowawca klasy powiadamia rodzica na piśmie podpisanym przez wychowawcę i dyrektora.

 

§ 43.

  1. Za czyn niezgodny z obowiązującymi przepisami lub inne naruszenie zasad współżycia społecznego uczeń może być ukarany.
  1. Ustala się następujące rodzaje kar wymierzanych uczniom:
  1. upomnienie udzielane uczniowi ustnie albo pisemnie przez wychowawcę;
  2. upomnienie lub nagana dyrektora szkoły;
  3. przeniesienie przez dyrektora, za zgodą rodzica, do równoległego oddziału (o ile jest to możliwe w danym roku szkolnym);
  4. obniżenie oceny zachowania;
  5. zawieszenie prawa do reprezentowania szkoły na zewnątrz;
  6. wystosowanie przez dyrektora wniosku do kuratora o przeniesienie ucznia do innej szkoły.
  1. Kary są wymierzane przez osoby wskazane w ust. 2 z własnej inicjatywy lub na umotywowany wniosek poszczególnych nauczycieli lub rady pedagogicznej.

3a. W przypadku, gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego na terenie szkoły w związku z realizacją obowiązku szkolnego, dyrektor tej szkoły     może, za zgodą rodziców oraz nieletniego, zastosować środek oddziaływania wychowawczego. 
Warunki i tryb zastosowania środka wychowawczego określają odrębne przepisy

  1. Wystosowanie przez dyrektora wniosku do kuratora o przeniesienie do innej szkoły może nastąpić w przypadkach:
  1. rażącego naruszenia przez ucznia zasad współżycia społecznego, a w szczególności:
  1. dokonania kradzieży, rozboju, pobicia lub zranienia człowieka,
  2. podejmowania działań i prezentowania zachowań mogących mieć demoralizujący wpływ na innych uczniów jak posiadanie, sprzedaż, rozprowadzanie lub zażywanie narkotyków, dopalaczy posiadanie lub spożycie alkoholu na terenie szkoły lub w czasie zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych,
  3. przebywanie na zajęciach szkolnych w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających,
  4. dopuszczania się przez ucznia aktów wandalizmu, postępowania uwłaczającego godności własnej ucznia lub innych członków społeczności szkolnej lub też godzącego w dobre imię szkoły,
  5. za nielegalne wykorzystanie nagrania fragmentu lub całości przebiegu lekcji lub innych zajęć szkolnych w Internecie i innych środkach masowego przekazu;
  1. systematycznego opuszczania przez ucznia obowiązkowych zajęć bez usprawiedliwienia, mimo podjętych przez szkołę działań wychowawczych;
  1. Dyrektor szkoły zgłasza sprawę niepoprawnego zachowania ucznia do sądu lub na policję w  przypadkach gdy:
  1.  rodzice sprawcy odmawiają współpracy ze szkołą; nie stawiają się na wezwania wychowawcy i dyrektora;
  2. uczeń nie zaniechał dotychczasowego postępowania, w szczególności jeśli do szkoły trafiają informacje o innych przejawach demoralizacji;
  3. szkoła wykorzystała wszystkie dostępne jej środki wychowawcze, a ich zastosowanie nie przynosi żadnych rezultatów;
  4. dochodzi do szczególnie drastycznych aktów agresji z naruszeniem prawa.
  1. Szkoła ma obowiązek powiadomienia rodziców ucznia o zastosowanej wobec niego karze z  podaniem przyczyn zastosowania takiego środka wychowawczego.

 

§ 44.

  1. Uczniowi i jego rodzicom przysługuje prawo odwołania w formie pisemnej od kary wymierzonej:
  1. przez dyrektora do organu wskazanego w pouczeniu, za pośrednictwem dyrektora;
  2. przez wychowawcę do dyrektora za pośrednictwem wychowawcy.
  1. Wychowawca, uznając odwołanie za uzasadnione, może uchylić wymierzoną karę, informując o  tym dyrektora.
  1. Dyrektor rozpatruje odwołanie w ciągu 7 dni i ustosunkowuje się do niego.
  2. Zmiana decyzji o nałożonej karze następuje również w drodze decyzji.
  3. W razie nie uznania odwołania dyrektor przekazuje po 7 dniach akta sprawy do organu odwoławczego, informując o tym wnioskodawcę na piśmie. Decyzja wydana przez organ odwoławczy jest ostateczna.

 

Rozdział 10

Oddział przedszkolny

Cele i zadania oddziału przedszkolnego

 

§  45.

  1. Oddział przedszkolny zapewnia dzieciom możliwość wspólnej zabawy i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
  1. Celem wychowania przedszkolnego jest:
  1. wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji;
  2. kształtowanie u dzieci odporności emocjonalnej koniecznej do racjonalnego radzenia sobie w nowych i trudnych sytuacjach, w tym także do łagodnego znoszenia stresów i porażek;
  3. rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi;
  4. stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych;
  5. budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych;
  6. wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez muzykę, małe formy teatralne oraz sztuki plastyczne;
  7. kształtowanie u dzieci poczucia przynależności społecznej (do rodziny, grupy rówieśniczej i wspólnoty narodowej) oraz postawy patriotycznej.
  1. Cele realizowane są poprzez realizację zadań jak:
  1. kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych;
  2. wdrażanie dzieci do utrzymywania ładu i porządku;
  3. wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia;
  4. kształtowanie czynnej postawy dzieci wobec własnego zdrowia i bezpieczeństwa oraz rozwijanie ich sprawności ruchowej;
  5. nabywanie przez dziecko kompetencji językowych;
  6. wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych;
  7. budzenie wrażliwości emocjonalnej i świadomości moralnej oraz wzmacnianie więzi uczuciowej z rodziną;
  8. wspomaganie rozwoju intelektualnego dziecka z wykorzystaniem jego własnej inicjatywy;
  9. wychowanie dla poszanowania dla otaczającej przyrody;
  10.  wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne;
  11.  prowadzenie działalności diagnostycznej dotyczącej rozwoju wychowanka;
  12.  zapewnienie opieki dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych.
  1. W zakresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej zadania realizowane są w formie:
  1. zajęć kompensacyjnych i logopedycznych;
  2. zajęć dla rodziców;
  3. zajęć wczesnego wspomagania rozwoju, zajęć rewalidacyjnych;
  4. porad, konsultacji, warsztatów dla rodziców i nauczycieli udzielanych w zależności od potrzeb przez pedagoga, pedagoga specjalnego, psychologa, logopedę i nauczycieli.

 

Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w oddziale przedszkolnym
oraz w czasie zajęć poza szkołą

 

§ 46.

  1. Opiekę nad dziećmi w trakcie całego ich pobytu w oddziałach przedszkolnych sprawują nauczyciele.
  1. Rozkład dnia uwzględnia równomiernie rozłożenie zajęć w ciągu całego pobytu w oddziale przedszkolnym i ich różnorodność, w tym pobyt na świeżym powietrzu.
  1. Sala zajęć posiada właściwą powierzchnię, oświetlenie, wentylację i ogrzewanie.
  2. Stoliki, krzesła i wyposażenie sali dostosowane są do wzrostu dzieci i rodzaju ich działalności.
  1. W trakcie zajęć poza terenem szkoły w tym m.in. wycieczki dydaktycznej lub rekreacyjnej (spaceru) opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel prowadzący zajęcia w oddziale przedszkolnym.

 

§ 47.

  1. Oddziały przedszkolne zachowują odrębności programowe, a kształcenie i wychowanie jest zorganizowane na zasadach określonych dla przedszkoli.
  1. W szkole może być więcej niż jeden oddział przedszkolny, realizujący program wychowania przedszkolnego.
  1. Czas trwania zajęć dydaktycznych jest dostosowany do rozwoju i potrzeb psychofizycznych dzieci:
  1. czas zajęć dydaktycznych, a w szczególności nauki religii, języka obcego, zajęć rewalidacyjnych powinien wynosić:
  1. z dziećmi 3 – 4 letnimi – ok. 15 minut,
  2. z dziećmi 5 – 6 letnimi – ok. 30 minut.
  1. w oddziałach przedszkolnych mogą być realizowane zajęcia rewalidacyjno – wychowawcze dla dzieci z upośledzeniem w stopniu głębokim na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
  2. oddziały przedszkolne są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 16:00.
  1. Dziecko, któremu odroczono rozpoczęcie spełniania obowiązku szkolnego, może uczęszczać do oddziału przedszkolnego do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 7 lat.
  1. Rekrutację do oddziału przedszkolnego określają odrębne przepisy.

 

§ 48.

  1. Oddział przedszkolny zapewnia dziecku realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego.
  1. Czas przeznaczony na realizację podstawy programowej, wynosi 25 godzin tygodniowo  i 5 godzin dziennie.
  1. Za korzystanie z wychowania przedszkolnego dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą 6 lat, powyżej pięciu godzin dziennie, pobiera się opłaty, które regulują odrębne przepisy.
  2. Organizację pracy oddziału przedszkolnego określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora.
  1. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem uwzględniając zasady ochrony zdrowia i higieny pracy, potrzeb i zainteresowania dzieci oraz oczekiwania rodziców ustalają szczegółowy plan pracy oddziału.

 

§ 49.

  1. Dziecko do oddziału przedszkolnego przyprowadzają i odbierają rodzice.
  2. Dziecko może być przyprowadzane i odbierane przez inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców.
  1. Osoby upoważnione do przyprowadzania i odbierania dziecka z oddziału przedszkolnego muszą zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo.
  2. Dziecko przyprowadzone do przedszkola powinno być bezpośrednio oddane pod opiekę nauczyciela.

 

 

§ 50.

  1. Nauczyciel prowadzący zajęcia w oddziale przedszkolnym jest odpowiedzialny za:
  1. jakość oraz wyniki pracy, dydaktycznej i wychowawczej;
  2. bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych im wychowanków podczas zajęć;
  3. pobudzanie procesów rozwojowych do optymalnej aktywizacji dzieci poprzez wykorzystywanie ich kreatywności;
  4. planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej w oparciu o dopuszczony do użytku w szkole program wychowania przedszkolnego;
  5. współpracę z pedagogiem oraz innymi specjalistami służącymi pomocą w  rozwiązywaniu problemów;
  6. prowadzenie dokumentacji swojej pracy oraz prowadzenie obserwacji pedagogicznej służącej poznawaniu swoich wychowanków;
  7. indywidualizację i otoczenie opieką każdego z wychowanków i dostosowują metody i formy pracy do jego możliwości.
  1. Z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej nauczyciel oddziału przedszkolnego przeprowadza analizę gotowości wszystkich dzieci 6-letnich do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna).
  1. Nauczyciel na początku roku szkolnego zapoznaje rodziców ze statutem.
  2. Nauczyciel stale doskonali metody pracy z dziećmi, podnosi swoją wiedzę pedagogiczną, rozwija i doskonali swój warsztat pracy, uczestniczy w różnych formach doskonalenia zawodowego.

 

§ 51.

  1. W oddziale przedszkolnym prowadzona jest systematyczna (nie mniej jak cztery spotkania w ciągu roku szkolnego) współpraca z rodzicami w celu jednolitego oddziaływania wychowawczego.
  1. W ramach tej współpracy nauczyciel oddziału przedszkolnego:
  1. udziela rodzicom rzetelnych informacji o dziecku, jego zachowaniu i rozwoju;
  2. systematycznie informuje rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w oddziale przedszkolnym;
  3. zapoznaje rodziców z podstawą programową wychowania przedszkolnego i włącza ich do kształtowania u dziecka określonych tam wiadomości i umiejętności;
  4. informuje rodziców o sukcesach i kłopotach ich dzieci, a także włącza ich do wspierania osiągnięć rozwojowych dzieci i łagodzenia trudności na jakie natrafiają;
  5. zachęca rodziców do współdecydowania np. wspólne organizowanie wydarzeń, w których biorą udział dzieci.

 

§ 52.

  1. Rodzic zobowiązany jest do:
  1. przestrzegania zasad funkcjonowania oddziału przedszkolnego;
  2. współdziałania z wychowawcą oddziału przedszkolnego w zakresie wszystkich spraw związanych funkcjonowaniem dziecka w oddziale przedszkolnym;
  3. punktualnego przyprowadzania oraz odbierania dziecka z oddziału przedszkolnego osobiście lub przez osoby upoważnione na piśmie zapewniające pełne bezpieczeństwo dziecku;
  4. informowania o nieobecności dziecka – zgodnie z przyjętymi zasadami;
  5. przyprowadzania do przedszkola wyłącznie dziecka zdrowego.
  1. Obecność na zebraniach ogólnych i spotkaniach indywidualnych rodzice potwierdzają własnoręcznym podpisem.
  1. Rodzice mają prawo do:
  1. znajomości zadań wynikających z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w oddziale przedszkolnym;
  2. wybierania swojej reprezentacji w formie rady oddziałowej, o jakiej mowa w art. 83 ust. ustawy;
  3. rzetelnej informacji dotyczącej dziecka – jego zachowania i rozwoju, oraz możliwości uzyskania dla niego pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

 

Rozdział 11  Klasy gimnazjalne  (uchylony)

§ 53.  (uchylony)

§ 54.  (uchylony)

§ 55.  (uchylony)

§ 56.  (uchylony)

§ 57.  (uchylony)

§ 58.  (uchylony)

§ 59.  (uchylony)

§ 60.  (uchylony)

 

Rozdział 12

Przepisy końcowe

 

§  61.

  1. Szkoła posiada sztandar, który uczestniczy w najważniejszych uroczystościach w szkole i poza nią, podczas reprezentowania szkoły.
  1. Poczet sztandarowy stanowią uczniowie wyróżniający się postawą i w nauce.
  2. Udział uczniów w poczcie jest dobrowolny.
  3. Szkoła prowadzi stronę internetową i może prowadzić swój profil na portalach społecznościowych.

 

§ 62.

  1. Szkoła jest jednostką budżetową.
  1. Zasady prowadzenia przez szkołę gospodarki finansowej określają odrębne przepisy.
  2. Szkoła prowadzi dokumentację swojej działalności i przechowuje ją w archiwum zgodnie z  odrębnymi przepisami.

 

§  63.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa społeczności szkolnej oraz osób przebywających na terenie szkoły i w jej otoczeniu budynek wewnątrz oraz na zewnątrz jest objęty monitoringiem wizyjnym. Zasady jego użytkowania i udostępniania zbioru danych określają odrębne przepisy i zarządzenia wydawane na ich podstawie przez dyrektora.

 

 

§ 64.

  1. Zmiany w statucie uchwala rada pedagogiczna, która może zasięgać przed ich uchwaleniem opinii rady rodziców i samorządu uczniowskiego. 
  1. Dyrektor po wprowadzeniu zmian w statucie opracowuje jego ujednolicony tekst, który jest dostępny w bibliotece, na stronie internetowej szkoły i podmiotowej stronie BIP.
  1. W przypadku dokonania kilku zmian w statucie lub zmiany powodującej, że posługiwanie się tekstem statutu może być istotnie utrudnione, dyrektor jest zobowiązany do opracowania tekstu jednolitego i wydania zarządzenia uwzględniającego wszystkie dokonane zmiany zawierającego w załączniku jednolity tekst statutu, który jest udostępnia się zgodnie z ust. 2.
  1. Sprawy nieuregulowane w statucie są rozstrzygane w oparciu o obowiązujące i dotyczące tych spraw odrębne przepisy prawa.

 

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 395
Utworzono dnia: 16.03.2020

Historia publikacji

  • 30.03.2020 23:15, Administrator
    Edycja strony: Statut
  • 30.03.2020 23:03, Administrator
    Edycja strony: Statut
  • 16.03.2020 18:31, Administrator
    Dodanie strony: Statut